iştirakidir.
269 - 369 TL (34 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER

AMD A8-7600 3.8GHz FM2+ İşlemci

269,08 - 369,00 TL (34 Fiyat Seçeneği)
Aradığınız Ürünlerde En Uygun Fiyatlar n11.com'da!
 • Daha Fazla Göster (-13) Gizle
İLGİLİ TEKLİFLER
ÖZELLİKLER
 • Çevresel koşullar

 • T çantası 71,3 °C
 • Grafik

 • On-board grafik adaptör modeli AMD Radeon R7
 • Yerleşik grafik adaptörü Var
 • Hafıza

 • İşlemci tarafından desteklenen bellek tipleri DDR3-SDRAM
 • İşlemci tarafından desteklenen saat hızları 2133 MHz
 • İşlemci

 • İşlemci A8-7600
 • İşlemci ailesi AMD A8
 • İşlemci çalışma modları 64-bit
 • İşlemci Çekirdek Sayısı 4
 • İşlemci destek frekansı 3,8 GHz
 • İşlemci frekansı 3,1 GHz
 • İşlemci litografi 28 nm
 • İşlemci ön bellek türü L2
 • İşlemci soketi Socket FM2+
 • Kutu Var
 • Sıralı işlemci sayısı 4
 • … için bileşen PC
 • Özellikler

 • Termal Tasarım Gücü 65 W
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
AMD A8-7600 Kaveri APU AMD’nin fark yaratan teknolojileri bir arada sunan, bütünleşik grafik işlemcisiyle birlikte çok amaçlı kullanım sunan AMD A8-7600 Kaveri APU modeline yakından bakıyoruz. En ucuz fiyat ve en uygun fiyat alternatifleriyle Cimri.com’da bulabileceğiniz AMD A8-7600 Kaveri APU’nın detayları sizlerle.
Yazar: Hakan Sülün 17/11/2015

Fiyat/performans odaklı sistem toplamak isteyenler için en mantıklı seçeneklerden biri olan APU’lar, son zamanlarda o kadar çok gelişti ki artık neredeyse PC sistemlerinde ekran kartı kullanmaya gerek kalmayacak. Özellikle bu pazarın en güçlü isimlerinden biri olan AMD firmasın geliştirdiği APU’lar, grafik performans açısından rakiplerine kıyasla çok daha önde duruyor. 2014 yılında düzenlenen CES fuarında gün ışığına çıkarılan Kaveri kod adlı APU’lar da, firmanın vaat ettiğine göre halefi Richland’e kıyasla grafik performansını daha da arttırıyor.

APU Nedir?

AMD’nin Kaveri APU’larından detaylıca bahsetmeden önce APU’nun ne olduğundan biraz bahsetmek istiyorum. Pek çoğunuz zaten biliyordur ancak genel olarak herkesin aşina olmadığı bir ürün segmenti olduğundan çok kısaca bazı bilgiler vereyim. Accelerated Processing Unit’in (Hızlandırılmış İşlem Birimi) kısaltması olan APU’lar bildiğimiz işlemcilerden farklı olarak bünyesinde CPU’nun yanı sıra GPU yongası da barındırıyorlar. Bu sayede APU ile bilgisayar sistemine yalnızca bir işlemci değil aynı zamanda bir ekran kartı da alınmış gibi oluyor.

APU’lar özellikle fiyat/performans açısından kullanıcılara büyük avantajlar sağlıyor. Nasıl mı? En basit örneğinden gelişmiş grafikli oyunlara çok merak salmayan ya da “Ultra grafiklerde oynamasam da olur” diyen kullanıcılar, ekran kartlarına boşu boşuna para vermek yerine APU alarak büyük ölçüde tasarruf sağlayabiliyorlar.

Kaveri’yi Tanıyalım

AMD’nin Kaveri serisi APU’larında, bir önceki nesil olan Richland APU’lardan farklı olarak Piledriver yerine Steamroller CPU mimarisini kullanılıyor. Firmanın söylediğine göre yeni Steamroller teknolojisi, Richland’e kıyasla çekirdek başına %10 daha hızlı performans sunuyor ve transistör sayısı da 1,3 milyardan 2,41 milyara çıkartılarak %85 oranında arttırılıyor.

GPU tarafında ise yonganın içerisine Radeon R7 ekran kartı serisindeki GPU’lar entegre ediliyor. Yani AMD’nin 2010’dan bu yana kullandığı Cayman mimarisi terkediliyor ve yerine HSA (Heterojen Sistem Mimarisi) kullanıma imkan sağlayan Hawaii / GCN-tabanlı GPU’lara geçiliyor. Kaveri’de ayrıca 2400MHz’e kadar DDR3 ve hUMA (Birleşik Heterojen Bellek Erişimi) desteği veren bellek kontrolörü yer alıyor. hUMA teknolojisi, CPU ve GPU bileşenlerinin eşzamanlı olarak aynı belleğe erişebilmesine olanak sağlıyor.

AMD, Kaveri APU’ları için A10-7850K, A10-7700K ve A8-7600 olmak üzere 3 farklı model piyasaya sürdü. Amiral gemisi olan A10-7850K modelinde 4’ü CPU ve 8’i de GPU için ayrılmış olmak üzere 12 çekirdek yer alıyor. Standart ayarlarda 3,7GHz frekansında işlem yapıyor ancak 4,0Ghz’e kadar turbo yapılabiliyor ve 95W TDP yani azami güç harcama değerine sahip.

İncelediğimiz A8-7600 modeli ise, serinin giriş seviye modeli. 4’ü CPU ve 6’sı da GPU için ayrılmış olmak üzere 10 adet çekirdeği var. Standart olarak 3,1 GHz frekansında işlem yapıyor ancak 3,8 Ghz’e kadar turbo desteği sağlanıyor. A8-7600’ün en önemli özelliği ise manuel olarak ayarlanabilir şekilde 45 W ve 65 W olmak üzere 2 farklı TDP seçimi sunması. 45 W şeklinde ayarlandığında çekirdek hızı 3,1 GHz’de işlem yapıyor ve 3,3 GHz’e çıkartılabiliyor. 65 W kullanımında ise 3,3 GHz taban çekirdek hızına sahip oluyor ve 3,8 GHz’e kadar arttırılabiliyor.

Ayrıca Kaveri’nin destek verdiği anakart soketi olan FM2+’dan da bahsedeyim. A88X çipsetini destekleyen FM2+ soketi, geriye yönelik olarak FM2 soketleriyle de uyumluluk sağlıyor ancak Kaveri APU’larını FM2 soketli anakartlarla kullanmak ne yazık ki mümkün değil.

Sonuç

AMD, Kaveri serisi ile zaten güçlü olduğu APU pazarında daha da tutunur hale gelmek istiyor. Bu konuda hiç de başarısız olduğunu söyleyemeyeceğim. Cimri.com üzerinden 307 TL gibi oldukça cüzi bir fiyat etiketine sahip ürün, fiyat/performans açısından gerçekten çok başarılı. Kaveri’nin yalnızca giriş seviye APU’sunu incelemiş olmama rağmen bir önceki APU serisi olan Richland’e kıyasla çok daha başarılı GPU performansına sahip olduğunu söyleyebilirim. CPU performansı ise normal denebilir düzeyde. Özellikle Intel’le kıyasladığım zaman AMD’nin hala CPU performansı konusunda biraz daha çalışması gerektiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

AMD’nin A8-7600 Kaveri APU’su yalnızca fiyat etiketi ile kullanıcılara tasarruf sağlamıyor. Bu işlemciyi alanın ekstra bir ekran kartı da satın almasına gerek kalmadığından, oyunları abartı grafiklerde oynamayı gerek görmeyen kullanıcı kitlesini büyük ölçüde masraftan kurtarıyor. Firmanın söylediğine göre Battlefield 4 ve Tomb Raider gibi oyunları bu APU ile orta seviye ayarlarda sorunsuz oynamak mümkün. İşlemcinin ne kadar başarılı olduğunu bir de şöyle bir örnekle anlatmak isterim. Bugün Tomb Raider ya da Battlefield 4 gibi oyunları orta seviyede çalıştıracak bir sistem toplamak isterseniz önünüzdeki iki seçenek olacak. Ya sıradan bir işlemci ve ekran kartı temin edebilirsiniz ki bu da en azından 700-900 TL civarında bir rakamı gözden çıkarmanız anlamına gelir. Ya da AMD’nin A8-7600 Kaveri gibi bir APU modelini alırsınız. Bu da az önce de bahsettiğim üzere yalnızca 307 TL’ye mal olur. Tabii anakart, RAM ve soğutucu gibi diğer bileşenleri saymıyorum.

Peki bu yonganın hiç mi eksiği yok? Tabii ki var. Öncelikle bu model yongayı kullanabilmek için FM2+ soketine sahip bir anakart kullanmanız şart. Böyle bir anakarta çok büyük ihtimalle sahip olmadığınızdan, eğer sisteminizde değişiklik yapmayı düşünüyorsanız anakart masrafından kurtulamayacaksanız. Oysa Intel tarafında uyumluluk sorunu daha az olduğundan sistemin işlemcisini değiştirirken bir üst seriye terfi etmediğiniz sürece yeni anakart almaya gerek kalmıyor. Ayrıca işlemci performansı açısından keşke biraz daha iyi olsaydı dediğim zamanlar olmadı değil. En azından bu şekilde biraz daha profesyonellere hitap edebilirdi. En ucuz fiyat ve en uygun fiyat alternatifleriyle AMD A8-7600, Cimri.com’da. Cimri, cebinize çalışır.

Hakan Sülün 17/11/2015
AMD İşlemci