İNCİ KOLYE ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

İnci, istiridye gibi kabuklu deniz canlıların dış atık maddesidir. İstiridye ve midye içine sızan mikro bakteriler ve sedef taneciklerini, yabancı madde olarak algılayan midye, onu dışarıya atabilmek için inci haline getirir. İstiridye, atığını sedef zerrecikleriyle sarar ve zamanı geldiğinde dışarı atar. Siyah, pembe ve beyaz renkli inci çeşitleri mevcuttur. Siyah incinin fiyatı diğerlerine göre çok daha yüksektir. Doğal inci, tam yuvarlak değildir. İncinin bulunması ve çıkartılması çok zor ve pahalı bir işlem olduğu için, inci üretimi için özel çiftlikler kurulmuştur. Bu çiftliklerde, istiridyelerin inci üretebilmesi için içlerine yapay maddeler konulur ve düzenli aralıklarla kontrolü yapılır. Siyah incilerde, incilerin içine yabancı madde konulmaz. Siyah incinin şekli tam düzgün ve büyük bir küre şeklindedir. Bir incinin oluşma süreci yaklaşık olarak 2 ile 5 yıl arasında değişmektedir. Bazı durumlarda bu süre 10 yıla kadar da çıkabilmektedir. İnci, aşkın ve saflığın temsili olarak kadınlar tarafından beğenilerek kullanılan bir aksesuardır.

İncinin gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır?

İncinin gerçek olup olmadığını anlamak için, sert bir cisimle inci yüzeyi kazınabilir. İnci gerçek değilse çabucak soyulur. Gerçek incilerde ise alttan çıkan katmanlar da tıpkı incinin yüzeyi gibi parlak ve sedeflidir. Ayrıca gerçek inci yanmaz özelliktedir. Oysa ki sahte inci plastik olduğundan, ateşe maruz kaldığında çabucak eriyecektir.

İnci aksesuarları nelerdir?

İnciler, çeşitli giysi ve eşyaları süsleme amacıyla kullanıldığı gibi, inci kolye, inci bilezik, inci yüzük, inci küpe olarak da kullanılabilir. İnci kolyeleri tasarlayan özel mücevher tasarımcıları vardır. Birçok farklı modelde yapılan inci kolye tasarımları, kadınlar tarafından beğenilerek kullanılır. İnci altın kolyelerde de kullanılır. İnci kolyeler zaman içinde kullanıma bağlı olarak kopabilir. Kopan inci kolyeler, kuyumcular yardımıyla tamir edilebilir. Bu durumda inci kolyelerin klipsleri veya dizme ipleri, kuyumcular tarafından değiştirilir.

İnci kolye fiyatları ne kadardır?

Farklı biçimlerde tasarlanmış birçok inci kolye modelini, cimri.com sitesinden inceleyebilirsiniz. Melis Gold, Bella Gloria, Goldstone, Arjuna marka inci kolyeler, en uygun fiyat avantajı ile cimri.com sitesinde mevcuttur.

https://www.cimri.com/inci-kolye