iştirakidir.

Ori And The Blind Forest

Şu günlerde bağımsız oyun geliştiricilerin çıkardığı oyunları listelerde görüyoruz. Bu oyunlara örnek olarak sayamayacağımız birçok tür ve çeşit olmasına rağmen, ya gerektiği ilgiyi görmüyorlar ya da diğerleri ise bir öncekinin ulaştığı yeri geçemiyor.
Yazar: Ferhat Verdi 18/05/2015

Ori And The Blind Forest'i ilk deneme şansımız olduğunda ise, bağımsız geliştiricilerinde bugün oyun pazarında yer etmiş köklü firmalara kafa tutabilecekleri oyunlar yapabileceklerinin ispatını gördük.

Platform oyunları arasında boy gösteren oyun, fantastik ve farklı mimarisi ile dikkatleri çekiyor. Moon Studios isimli firma tarafında geliştirilen oyunun her anlamda ince düşünülmüş grafikleri gerçekten beklentilerin çok üzerinde. Unity grafik motorunun kullanıldığı oyunda her detay, masal dünyasından birer parça gibi ışıltılı ve büyülü olmuş. Oyun 2 boyutlu olmasına rağmen animasyonlar çok detaylı ve beklenenden çok daha ince detaylara ve akıcılığa sahip.

Oyunda kullanılan fantastik atmosfer, çizimler ve bir o kadarda renkli yapımlar, gerçek manada örnek alınılması gereken bir çalışma ortaya çıkarmış.

Ormanda ilerliyoruz

Oyunun hikayesi de en az grafikleri kadar güzel ve temaya uygun olarak işlenmiş. Sevimli mi sevimli minik beyaz bir kediyi yönettiğiniz oyunda, ormanın kalbi diyebileceğimiz ağacın enerjisinin bitmesi ile ormanı gezintiye çıkıp tekrardan işleri yoluna koymaya çalışan Ori'yi yönetiyorsunuz. Ori ile ormanda ilerlerken farklı güçlerin ormanda olduğunu ve işlerin artık eskisi gibi gitmediğini anlıyorsunuz.

Kontroller

Ori yönetimi kolay ancak seri düşünüp hızlı hareket etmenizi gerektiren bir oynanışa sahip. Bazen etrafınızı her yerden saran düşmanların arasından hızlı bir manevra ile sıyrılmanız gerekirken, bazen de düşmanlara seri ataklar yapmanızı gerektirebiliyor. Kontroller gerçekten bir hayli zorlu ancak doğru zamanlama ile üstesinden gelebilirsiniz.

Zorlu durumlarda, üst üste defalarca ölüp tekrar kaldığınız yerden bölüme başlamak zorunda kalabilirsiniz. Tüm bu zorlayıcı kontrol sistemine rağmen her şey anlaşılır ve akıcı. Platform oyunlarına aşina değilseniz bile en azından çok fazla yabancılık çekmeyeceğinizi söyleyebiliriz.

Geliştirilebilir yetenekler

Ori, geliştirilmeye açık olan yetenekleri ile zamanla birçok özelliğe kavuşuyor. Bu özellikler kendi aralarında bazı sınıflara ayrılmış ve bölümler ilerledikçe geliştiriliyor. Energy ve Life Cells ile ikiye ayrılan geliştirmeler adlarından da anlaşılacağı üzere Ori'ye zorlu bölümlerde gereken becerileri sağlıyor. Energy sayesinde düşmanlara gereken atakları sağlarken, Life Cells ise size gereken canı sağlıyor.

Müzikler

Belki de her şeyden öte, Ori And Blind Forest müzikal anlamda gerçekten iddialı diyebileceğimiz türden bir oyun. Oyunun hikayesine ve temasına uygun olarak yapılmış müzikler, sizleri büyülü atmosfere davet ediyor. Kısacası oyun her açıdan mükemmele yakın tasarlanmış ve takdiri hak ediyor.

Ori And Blind Forest, platform oyunu severlerin gerçekten kaçırmaması gereken yapımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bulmacalar ile dolu fantastik bir atmosfere sahip ve müzikleri ile sizi bu atmosferin içine dahil etmeyi başarıyor. Ori And Blind Forest, zorlu bulmacalarıyla platform oyunları severlerin alıp oynaması gereken bir oyun. Ancak defalarca ölüp tekrar baştan başlamak size göre değilse saç baş yoldurabilir.

Sonuç

Sonuç olarak Ori And Blind Forest her ne kadar ufak ellerden çıkmış olsa da, platform oyunlarında ki en başarılı yapımlardan biri. Platform oyunlara karşı ilgiliyseniz ve bağımsız yapımcılarında büyük işler başardığına şahit olmak istiyorsanız mutlaka oynamanız gereken bir oyun.

Ferhat Verdi 18/05/2015
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER