iştirakidir.

En Ucuz 5 Akıllı Telefon

Ucuz bir akıllı telefona ihtiyacınız varsa, seçenekleriniz düşündüğünüzden daha fazla olacaktır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda kafanız karışabilir ve seçenekler arasında kaybolabilirsiniz. Sizi bu durumdan kurtarmak için, en popüler ucuz akıllı telefonları inceledik.
Yazar: Can Arslan 02/02/2015

Giriş

Teknoloji sitelerinde ya da mağazalarda öne çıkarılan ve fiyatları birkaç bin lira olan akıllı telefonlar güzeldir, hoştur ve performanslıdır fakat bazılarımız için anlam ifade etmezler. Anne ya da babamıza almak istediğimiz ve "İş görsün, yeter" mantığıyla arayış içerisinde olduğumuz, telefona ayırdığımız bütçenin yetersiz kaldığı ya da ikinci telefon olarak tercih ettiğimiz telefonlar genelde "Olabildiğince ucuz" özelliğini taşır. Eğer siz de böyle bir telefon arayışı içerisindeyseniz, güncel fiyatlar baz alınarak oluşturduğumuz ve piyasanın en ucuz akıllı telefonlarından bazılarını incelediğimiz yazımızdan faydalanabilirsiniz. Yazımıza konu olan telefonların ortak özellikleri; bilinen markalar olmaları ve akıllı telefon sınıfında yer almalarıdır.

Huawei Ascend Y100

Çinli telefon üreticilerinden Huawei, dünyanın en büyük telefon üreticileri arasında yer almaktadır. Kaliteli ve rekabetçi ürünleri ile dikkat çeken firmanın giriş seviyesi için ürettiği Ascend Y100 modeli günlük kullanım için geliştirilmiş ve Android 2.3 yüklü bir telefon. 2.8 inç boyutunda ve 240x320 piksel çözünürlükte kapasitif dokunmatik bir ekranla gelen telefon, normal kullanımda yeterli bir görüntü performansı sunuyor. Tek çekirdekli ve 800 Mhz hızında işlemci ve 256MB Ram ile donatılmış olan Ascend Y100, küçük oyunlarda ya da Facebook gibi uygulamalarda sorun çıkarmadan işlem gerçekleştirebiliyor. Ancak, bu işlemlerin başlaması az da olsa zaman alıyor.

512MB dahili hafızaya sahip olan telefon, sd kart desteği ile 32GB'a kadar ekstra hafızaya kavuşabiliyor. 3.15 megapiksel çözünürlükte bir arka kameraya sahip olan telefon ile 2048x1536 piksel çözünürlükte fotoğraf ve 480 piksel çözünürlükte video kaydı gerçekleştirilebiliyor. Cihazda ikinci kamera olmaması, fiyatı dikkate alındığında kabul edilebilir bir durum. Küçük ekranı ve düşük donanım seviyesi sayesinde 500 satin üzerinde bekleme ve 5 saatin üzerinde kullanım imkanı sağlayan Huawei'nin ucuz modeli Ascend Y100, kendi sınıfına göre yeterli özellikleri bir araya getirmiş bir telefon.

Nokia Asha 501

Bir zamanların efsane telefon üreticisi Nokia, Microsoft çatısı altına girdiği ilk zamanlarda Asha işletim sistemine sahip akıllı telefonlar geliştirdi. Bunlardan biri olan ve fiyatı ile öne çıkan Asha 501, şık tasarımlı bir telefon. Kırmızı, yeşil, sarı, siyah ve beyaz gibi birçok renk seçeneğine sahip olan Asha 501, 320x240 piksel çözünürlük sunan 3 inç boyutunda kapasitif dokunmatik bie ekran kullanıyor. Bu ekran, giriş seviyesi bir telefon için yeterli geliyor ve günlük kullanımda herhangi bir sorun yaratmıyor. Dahili hafızası 128MB olan telefonu satın aldığınızda, 4GB hafıza kartı takılı olarak geliyor ve bu sayede hafıza sorununu bir nebze de olsa, ortadan kaldırmış oluyor. 64MB Ram düşük kalsa da, sabırlı olduğunuz takdirde, tüm işlemleri yerine getiriyor.

3.15 megapiksel çözünürlükte arka kamerası bulunan telefonla 2048x1536 piksel çözünürlükte fotoğraf ve 320 piksel çözünürlükte video kaydı gerçekleştirmek mümkün oluyor. Çok başarılı bir enerji tüketimi sunan Asha 501'in bekleme süresi 600 saatin üzerinde. Konuşma süresi de aynı şekilde başarılı olan Nokia Asha 501 ile 17 saate kadar kesintisiz kullanım mümkün.

Turkcell T11

Türkiye'nin önde gelen telefon operatörlerinden olan Turkcell'in kendi markasıyla ürettirdiği T11 modeli telefon, düşük fiyata akıllı telefon arayanlar için tasarlanmış. 3 inç boyutunda 320x240 pikse çözünürlükte kapasitif dokunmatik ekrana sahip olan Turkcell T11, rakipleri ile benzer bir görüntü performansı sunuyor. 600 Mhz hızında bir işlemci ve 256MB Ram ile donatılmış olan T11, performans konusunda da rakipleri ile benzer sonuçlara imza atıyor.

Dahili hafızası 512MB olan telefon, hafıza kartı desteği sayesinde 32GB ek hafızaya kavuşabiliyor. 3 megapiksel çözünürlükte bir kameraya yer verilmiş olan Turkcell T11, VGA çözünürlükte video kaydı gerçekleştirebiliyor. Batarya performansı, sınıf ortalamasına uygun olan Turkcell'in ucuz telefonu T11 ile 6 saate kadar konuşma imkanı mevcut.

Samsung Galaxy Pocket Neo S5310

Dünyanın en büyük telefon üreticisi durumundaki Samsung'un 2013 Nisan ayında piyasaya sürdüğü Pocket Neo modeli, hala talep gören ve fiyatı ile öne çıkan bir telefon. 3 inç boyutunda, 240x320 piksel çözünürlükte kapasitif dokunmatik bir ekrana sahip olan Pocket Neo S5310, rakiplerinden geri kalmayan bir görüntü performansı sağlıyor. 850Mhz hızında tek çekirdekli bir işlemci ve 512MB Ram ile donatılmış olan telefon, giriş seviyesi bir akıllı telefon için yeterli performansı sunabiliyor.

4GB dahili hafızası bulunan Pocket Neo S5310'un hafıza kartı desteği sunması, ek olarak 32GB hafızaya kavuşmanın yolunu açıyor. 2 megapiksel çözünürlükte bir kameraya sahip olan Samsung, bu konuda rakiplerinin az da olsa gerisinde kalıyor. 1600x1200 piksel çözünürlükte fotoğraf ve 320 piksel çözünürlükte video kaydı gerçekleştirebilen telefon, başarısız bir kamera ile donatılmış. Gri ve beyaz renk seçeneklerine sahip olan Galaxy Pocket Neo 300 saatlik bekleme ve 6 saatlik kullanım süresine sahip.

LG Optimus L3 II E430

Listemizde yer alan ve rakiplerine göre az da olsa pahalı olan telefon, Koreli telefon üreticisi LG'ye ait. Optimus L3 II E430 adlı telefon, 3.2 inç boyutunda ve 320x240 piksel çözünürlükte kapasitif dokunmatik bir ekrana sahip. Rakipleri gibi E430'un da görüntü derinliği düşük ve az da olsa daha büyük bir ekran sayesinde, rakiplerinden daha rahat bir kullanım sağlıyor. Tek çekirdekli, 1 Ghz hızında işlemci ve 512MB Ram ile donatılmış olan telefon, listede yer alan diğer telefonlarda biraz daha hızlı işlem gerçekleştirebiliyor.

4GB dahili hafızasının büyük bir kısmı işletim sistemi tarafından işgal edilmiş olan telefon, sunduğu hafıza kartı desteği sayesinde ekstra 32GB depolama alanına kavuşuyor. Bu sayede, birçok kullanıcı için yeterli bir alan sunan telefon, giriş seviyesindeki bir telefon için yeterli hafıza özelliklerine sahip diyebiliriz. 3.15 megapiksel kamera ile gelen Optimus L3 ile 2048x1536 piksel çözünürlükte fotoğraf ve 480 piksel çözünürlükte video kaydı gerçekleştirilebiliyor. Siyah, beyaz ve gümüş renk seçeneklerine sahip olan telefonun batarya ömrü, rakiplerinin genelinden daha iyi. 700 saat bekleme ve 11 saat kullanım süresi ile dikkat çeken telefon, gün içerisinde şarj aletine ihtiyaç duymayacak bir enerji tüketimi sunuyor.

Sonuç

Uygun fiyatlı akıllı telefon modelleri arasında öne çıkan 5 modelden hangisini seçerseniz seçin, beklentilerinizi düşük tuttuğunuzda sizi şaşırtmayacak sonuçlar ortaya çıkıyor. Tamamı kendini kanıtlamış firmaların ürettiği modellerden oluşan listede LG Optimus L3 performansı ile öne çıkarken, Huawei Ascend Y100 düşük fiyatı ile ve Nokia Asha 501 ise tasarımı ile öne çıkıyor. Beklentilerinizi düşük tuttuğunuz takdirde, listedeki her telefon sizi memnun edebilecek bir verim sağlarken, beklentilerini yükselttiğiniz takdirde, bu telefonların hangisi olursa olsun, sizde hayal kırıklığı yaratacaktır.

Can Arslan 02/02/2015
Hem konuşmayı hem de yazmayı sever. Teknoloji hakkında yazıyor olsa da, teknolojiyi takip edemeyecek kadar yoğun bir şekilde gezebildiği bir hayat yaşamaya çalışıyor.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER