iştirakidir.
Ana Sayfa >

Empire: Total War

Empire: Total War, dünya tarihinde Ortaçağ sonrasındaki dönemi kapsayacak şekilde seçilecek bir devletin, birçok farklı yönden yönetilmesini temel alan bir sıra tabanlı strateji oyunudur.
Yazar: Ferhat Verdi 18/12/2014

Tarihi konu eden oyunlar arasında haklı bir üne sahip olan Empire Total War’da ilk olarak ülke seçimi söz konusudur. Aralarında Osmanlı Devleti’nin de bulunduğu çok sayıda ülkenin tercih edilebileceği seçim ekranında, devletlerin özellikleri, coğrafi sınırları görülür ve ülkenin neyi hedeflediği, ne gibi tehditlerle karşı karşıya olduğu gibi konular kısa şekliyle açıklanır. Burada seçilecek ülke ile uzun saatler boyunca oynanacak, tamamen oyuncunun insiyatifiyle şekillenen stratejiler ortaya konulacaktır.

Seçim ekranının ardından karşınıza bir harita çıkar. Bu harita Avrupa, Asya’nın bir kısmı, Afrika ve Amerika kıtalarının yine bir bölümünü içerecektir. Bununla birlikte örneğin Avrupa’dan Afrika’nın güneyine gidilmek istendiğinde ikinci bir harita belirir. Burada haritalar arası geçiş söz konusudur. Seçilen ülkenin sınırları bellidir, sınırlar içinde şehirler vardır ve sınırlardaki bazı bölgeler görünmektedir. Harita üzerinde şehrin üzerine gelindiğinde, içeride kaç kişinin yaşadığından hangi yapıların bulunduğuna kadar bir dizi bilginin sunulduğu küçük bir ekran belirmektedir. Bu ekran üzerinden vergiler belirlenir, yapılar geliştirilir. Askeri/idari/kamusal yapılar ve birimler görülür. Yaya, atlı gibi askeri birimlerin geliştirilmesi ve ülkenin hem sınırlarının korunması hem de genişletilmesi esas alınacak durumdur.

Empire: Total War’da harita ekranında birçok farklı yönetimsel konu vardır. Örneğin devlet yetkilileri, din adamları gibi oyunun renkli yanlarını yönetebildiğiniz bu ekran üzerinden diğer devletlere elçiler gönderebilirsiniz. Ticaret anlaşmaları diplomatlarla yapılır ve bu, devletin gelir dengesi açısından önem taşıyan bir konudur. Devletin gelir dengesini etkileyen birçok şey vardır, örneğin şehirler her zaman sorunsuz olamamaktadır, eğer bir şehirde yeteri kadar askeriniz konuşlanmış durumda değilse isyan çıkabilir; isyan tahrip edilecek yapılar demektir, sonuçta bu yapıların onarılması gerekecektir. İşte giderlere sadece bir örnek.

Dinamik bir oyun yapısını size yaşatan Empire: Total War’da gelir elde etmenizi tetikleyecek koşullar sürekli karşınızdadır. Tarımı ya da ticareti daha iyi hale getirmenin yanı sıra yeni yerler keşfetmeniz de size sunulan bir alternatif durumundadır. Donanmanızla açık denizlere açılıp, Hint Okyanusu’nda yeni yerler arayabilir, Amerika kıtasına keşifler düzenleyebilirsiniz. Bu keşifler sırasında da oyunun bitmek bilmeyen konu çeşitliliği sizi karşılacaktır. Kah korsanlar, kah buralar benim diyen Portekiz donanmaları size ateş açacak, gemilerinizi imha edecektir. Gücün denizde de büyük önem taşıdığı oyun, askeri harekat konusunda ise çok daha kapsamlı dinamiklere sahiptir.

Bir ülke bir başka ülkenin topraklarına askerlerini sokabilir, şehirlerine veya kalelerine saldırı düzenleyebilir. Amacı hem sınırlarını genişletmek hem de yeni para kaynaklarına ulaşmaktır. İşte bu noktada saldırı komutunuzla savaş otomatik olarak sonuçlanabileceği gibi dilerseniz de sizi bir savaş ekranı karşılayacaktır.

Savaş ekranında ordunuzun yönetime size ait, düşman tetikte! Askerlerinizi konuşlandırmanız, en doğru noktalara taşımanız gerekmekte. Örneğin yüksek bir tepeye konuşlandırılacak okçular düşmana büyük zaiyat açacaktır. Strateji yönünüzü ortaya koyacağınız savaş ekranında düşmanla epik karşılaşmalara hazır olun! Heyecanın doruk noktasına ulaştığı bu karşılaşmalar da kazanan taraf olmanın önemi büyük, oyunun askeri başarılara dayalı birçok yönü bulunuyor ve sizin güçlü askerlere sahip oluşunuzdan tutun da strateji yeteneklerinize kadar birçok faktör, Empire Total War’da kazananı belirliyor.

Empire: Total War’da binlerce askerin yönetileceği savaşlar sadece meydanlarda gerçekleşmiyor, bir kale ya da şehre saldırı düzenlendiğinde ya da aksi şekilde saldırıya uğrandığında bu kez savaşlarınız, özenle tasarlanmış binaların, kale duvarlarının önünde gerçekleşiyor. Tasarım açısından oldukça başarılı olan oyun, güçlü donanıma sahip bilgisayarlarda oynanmayı gerekli kılıyor. Güncel grafik kartları, işlemci ve RAM’lerin donatıldığı bilgisayarlarda sorunsuz şekilde oynanabilen oyunun kaplayacağı disk alanı da bir hayli büyük.

Empire: Total War’ın çok sayıda ek paketi de mevcut. Oyuna farklı özellikler kazandıran bu ek paketleri de indirerek, gerek askeri birimlerde değişiklikler gerekse bazı hatalarda düzeltmelerin önünü açabilirsiniz. Tarihe ilgi duyan oyun meraklılarının çok seveceği Empire: Total War, strateji oyunlarıyla arası iyi olanlar için de çok keyifli bir oyun olacak. Hala denemediyseniz mutlaka göz atın diyoruz. İyi oyunlar...

Ferhat Verdi 18/12/2014
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER