Okuma alışkanlığı edinmiş bireylerin daha bilinçli ve daha duyarlı olduğu gerçektir. Bu nedenle özellikle çocuklarınıza okuma alışkanlığı edindirmeniz çok önemlidir. Çünkü unutulmamalıdır ki küçük yaşlarda aşılanan alışkanlıkların devamı gelecek ve çocuklarınızın karakterini oluşturacak büyük adımlar atmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle çocuklarınıza yaşlarına uygun kitaplar alarak onları okuma alışkanlığını edindirerek bilinçlendirebilirsiniz. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken en önemli konu çocuğunuzun yaşına uygun kitaplar seçmek ve onun üstüne çok gitmeden kitap okumanın bir görev değil keyifli bir hobi olduğunu göstermektir. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise çocuğunuzun ilgisini çekecek ve onun ilgi alanlarına yönelik içeriklerdeki seçenekleri seçmenizdir. Bu konulara dikkat ederek bilinçli bir birey yetiştirmenin en önemli adımlarından birini atabilirsiniz.

    Çocuğunuzu bilinçlendirecek, yaşına uygun hikâye ve öyküleri en uygun fiyat sıralamaları ile Cimri.com ’da bulabilirsiniz!

  • Çocuklar için alınan hikâye ve öykü kitaplarının dış yapısı nasıl olmalı?

    Çocuklarınıza kitap alırken dikkat etmeniz gereken belli konular vardır. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklar için alınan kitapların dış yapılarının belli niteliklere sahip olması gerekmektedir. Bu niteliklerin başında ölçüler gelmektedir. Ölçüler, çocuğunuzun taşıyabileceği boyutlarda ve hafiflikte olmalıdır. İçerisindeki harflerin büyüklüğü de çocuğunuzun harfleri kolay seçebilmesi ve sayfaların temizlenebilir malzemeden yapılması önemlidir. Çocuklarınızın ilgisini çekebilmek adına resimli kitaplar seçmeniz önemlidir. Seçeceğiniz hikâye ve öykü kitapları çocuklarınızın seviyesine göre belirlenerek sayfa sayısı ona göre belirlenmelidir.

  • Yukarıda bahsedilen konulara dikkat ederek çocuğunuzu sıkmadan onu kitaplara alıştırabilir ve keyif almasını sağlayabilirsiniz.

  • Çocuklar için alınan hikâye ve öykü kitaplarının iç yapısı nasıl olmalı?

    Çocuklarınız için seçeceğiniz öykü ve hikâye kitapları içerik olarak da oldukça önemlidir. Çocuklarınız için belli seviyelerde belli seçenekler önerilmektedir fakat asıl dikkat etmeniz gereken konu kitabın dilinin çocuğunuzun anlayabileceği sadelikte olmasıdır. Aksi taktirde çocuklarınız okuduklarını anlamayarak ve okuma alışkanlığını edinemeden okumanın sıkıcı bir eylem olduğunu düşünebilirler. Konu olarak da çok karışık olmamalı ve genelde çocuğunuzun güvenini arttıracak hayatından parçalar taşıyan temalara sahip eğitici kitaplar olmalıdır.

  • Yukarıda bahsedilen niteliklere sahip eğitici ve öğretici kitapları en uygun fiyat sıralamaları ile Cimri.com ’da bulabilirsiniz!