• Bellek ve depolama aygıtlarında bulunan harici diskler ve sabit diskler, bilgisayarınızdaki verileri tutmaya yaramaktadır. Sabit diskler, temel olarak veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamları olarak bilinmektedir. Cimri’de siz de en uygun harici ve sabit disk modellerine; Seagate, Western Digital, Toshiba, Lacie, HP gibi onlarca markanın içerisinden en ucuz harici disk ve sabit disk modellerine ulaşabilirsiniz.

  Harici disk ve sabit disklerin, farklı kapasiteleri, farklı arabirimleri ve dönüş hızları bulunmaktadır. Sabit diskler; bellekte geçici olarak saklanan verileri, kalıcı olarak saklamak için manyetik bir ortama aktaran belleklerdir. Sabit diskler, bilgisayarınız elektriğe bağlıyken değil, kapalıyken bile güvenli bir şekilde bilgilerinizi saklamak için kullanılmaktadır. Sabit diskler; ses, görüntü, yazılımlar ve veri tabanları gibi büyük bilgileri gerektiğinde kaydettiğimiz ortamdır. Bu nedenle sabit diskler, bilgisayarın veri depolamak için kullandığı en temel birimdir. Sabit disklerin farklı kapasiteleri bulunmaktadır. Sabit diskler aynı zamanda HDD olarak da bilinmektedir. Sabit disklerin RAM’lerden farkı ise elektrik kesildiğinde dahi bilgilerin saklandığı bir hafıza türü olmasıdır.

 • Sabit Disk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Sabit disk bilgisayarlarda bu kadar büyük bir öneme sahipken dikkat edilmesi gerekilen bazı önemli noktalarda bulunmaktadır. Bunlardan ilki kapasitedir. Kapasite, sabit disk alırken en çok dikkat edilmesi gerekilen noktalar arasında yer almaktadır. Sabit diskinizin hafızasına karar verirken nasıl bir kullanım şeklinizin olacağına dikkat etmeniz ve bu doğrultuda bir sabit disk tercih etmeniz gerekmektedir. Sabit disk seçiminizde dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da bağlantı arabirimidir. Sabit diskler genel olarak USB 3.0 bağlantı kullanmaktadır. Tercih edeceğiniz sabit disklerin platformu da önem arz etmektedir. Windows veya IOS işletim sistemlerinden hangisini kullanıyorsanız ona göre bir sabit disk tercih etmeniz kullanılabilirlik açısından önemli olacaktır.

  Harici diskler ise; bilgisayarınıza dilediğiniz anda verileri depolayabilmek ya da harici diskteki verileri bilgisayarınıza aktarabilmenizi sağlamaktadır. Harici diskleri bilgisayarınıza bağlayarak, farklı boyutlarda bulunmaktadır. Harici disklerin çalışma prensipleri USB bellekler ile aynıdır, tek farkı harici disklerin depolama alanlarının daha geniş olmasıdır. Bilgisayarın içerisinde bulunan dâhili disklerin, taşınabilir versiyonları harici diskler oldukça işlevseldir. Harici disklerin depolama alanları da fazla olduğundan, dilerseniz yazılımlarınızı, dilerseniz filmlerinizi harici disklerde depolayabilir ve küçük boyutlu olmasından dilediğiniz yere de yanınızda götürebilirsiniz.

 • Harici Disk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Teknolojinin gelişmesi ve bileşenlerin küçülmesi ile disklerin taşınabilir olanları yani harici diskler üretilmiştir. Zamanla daha da küçülen harici disklerin kapasiteleri de yıllar geçtikçe büyüdü. Bilgileri depolamak veya yedeklemek için harici disklere ihtiyaç duyulmaktadır. Harici diskler, uzun süre ve verimli bir şekilde kullanmak için alınmaktadır. Bu sebeple harici disk alırken belirli önemli noktalara dikkat ederek seçimlerin yapılması gerekmektedir. Harici disklerin dönüş hızı bu önemli noktalardan biridir. 4200 RPM ve 15000 RPM arasında seçenekleriniz olan bu dönüş hızları, harici diskteki disk plakasının dakikadaki dönüş hızını göstermektedir. Eğer harici diskinizde saklayacağınız verilere çok hızlı ulaşmak istiyorsanız, bu durumda en yüksek RPM’ye sahip modelleri tercih etmeniz gerekmektedir. Harici diskinizin fiziksel boyutları da seçimlerinizi etkileyebilecek önemli noktalardan biridir. Bu noktada diskinizi sürekli yanınızda taşıyıp taşımayacağınıza karar vererek bir tercihte bulunabilirsiniz. Harici disklerde bulunan önbellekler de yardımcı hafızalardır ve yüksek olması her zaman tercih sebebidir. Ancak harici disklerinizi çok profesyonel amaç ile kullanmayacaksanız düşük MB’e sahip harici diskleri tercih edebilirsiniz.

  Siz de bilgisayarınıza ve ihtiyaçlarınıza en uygun harici disk ve sabit disk modellerine Cimri’den en ucuz fiyat seçenekleri ile sahip olabilirsiniz.