Hamak dinlenmek, uyumak gibi amaçlarla veya kumaştan yapılan iki ağaç ya da ahşap direkler arasına asılan bir çeşit salıncak yataktır. Hamağın ilk olarak Mayalar tarafından kullanıldığı kabul edilmektedir. Orta Amerika'da yaşamış olan Mayalar, bu coğrafyada görülen ıslak zemin ve çamura karşı hamakta yatmayı daha güvenli bulmuşlardır. Bu onları böceklerden ve hayvanlardan kısmen korumuştur. Günümüzde hamaklar hala en çok Orta ve Güney Amerika ülkeleri olan Brezilya, Karayipler ve Latin Amerika'nın tropik bölgelerinde çokça kullanılmaktadır. En uygun hamak modellerini en ucuz fiyat avantajları ile Cimri.com'da kolayca bulabilirsiniz.

  • Hamak Çeşitleri Nelerdir?

    Birçok hamak çeşidi mevcuttur. Ağ hamak, Brezilya hamakları, Nicaraguan hamakları, kamp hamakları gibi çeşitleri mevcuttur. Ağ hamak, uç kısımlarında tahta bulunan pamuklu iplikten ya da polyesterden yapılan en çok bilinen ve en geleneksel olan hamak çeşididir. Brezilya hamakları olarak bilinen modeller ise daha dayanıklı ve daha konforludur. Canlı renklerde modelleri bulunur. Çamaşır makinesinde yıkanabiliyor olması da bir başka avantajdır. Kamp hamakları olarak bilinen modeller ise yağmur geçirmez ve hafif olurlar. Böceklerden korunmak için de kullanılır. Bahçe mobilyaları arasında en eğlenceli olanlarındandır hamak.

  • Hamağın Faydaları Nelerdir?

    İsveçli araştırmacıların yaptığı araştırmaların sonuçlarına göre hafif salınım beyin fonksiyonlarının senkronize olmasını sağlamaktadır. Böylece daha hızlı uykuya dalınıyor ve derin uykuya daha çabuk geçiliyor. Vücut gerçekten dinlenmiş oluyor.

    Gündelik hayatımızda bazen saatlerce bilgisayar karşısında kalırız, ya da çok uzun süreler boyunca ayakta durmamız gerekir. Bunun kaçınılmaz bir sonucu olarak da bel ve boyun ağrıları yaşarız. Böyle bir durumda hamakta yatmayı deneyebilirsiniz. Çünkü hamağa yattığınızda vücut ağırlığınız eşit olarak dağılır. Omurga ve kaslara binen ağırlık azalır. Bu da bel ve boyun ağrılarına çok iyi gelir.

    Beynimizin içinde beyin korteksi denilen bir bölge vardır. Odaklanmamızı ve konsantre olmamızı bu bölüm yönetir. Bu bölge üzerine yapılan araştırmalarda hamak salınımının konsantre olmaya faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Örneğin kitap okuyan bir kişi ele alınmıştır. Yatakta veya koltukta kitap okumakla hamakta kitap okumak kıyaslanmıştır. Sonuçta kitap hamakta okunduğunda daha iyi kavrandığı gözlemlenmiştir.