iştirakidir.
Ana Sayfa > Ürün Haberleri > Cep Telefonları Haberleri >

Yıl 1956: Geleceğin Telefonu İşte Bu!

Da Vinci, Jules Verne ya da başka mucitler bundan yüzlerce yıl önce, 20. yüzyıla dair çeşitli teoriler ve teknolojiler hayal etmişlerdi. Bu hayallerin çoğu gerçekleşmedi. 1956 yılında ise, geleceğin telefonunu hayal ettiler.
Yazar: Can Arslan 27/01/2015

İnsanlar tarih boyunca geleceği tahmin etmeye, gelecekte olacak olaylar ve cihazları hayal etmeye çalışmışlardır. Jules Verne'in garip ama çok işlevli yüksek teknoloji ürünü denizaltısı Nautilus ya da Leonardo Da Vinci'nin uçan makinesi bu hayallere iyi birer örnek oluştururlar. 1956 yılında Modern Mechanix dergisinde yayınlanan bir makale, gelecekteki telefon hakkında çeşitli bilgiler ve fotoğraflar içeriyor.

"Gelecekteki telefonunuz" başlığı ile çıkan ve mühendis Harold Osborne'a ait olan makale, Modern Mechanix dergisinin Eylül 1956 sayısında yer almış. Yazının girişi şu şekilde; "Gelecekteki telefonunuzun tuşlarına basabilecek, görüntülü görüşme yapabilecek, dünyanın her yerini doğrudan arayabileceksiniz. Hem de avuç içine sığan bir telefonla yapacaksınız."

Uzun bir geleceği hesaplayarak hazırlanmış olan yazıdaki telefonu çoktan eskittiğimizi göz önünde bulundurursak, bu hayalin sahibi olan Harold Osborne'un öngörüsünün gerçekten de çok güçlü olduğunu söyleyebiliriz.

Yazının devamında ise, gelecekteki telefonlarla hızlı arama yapılabileceğini, tuşlarının ışıklandırma içereceğini, ses tanıma özelliğinin ve farklı zil sesleri kullanılabileceğini görüyoruz.

Telefonla ilgili hayallerin tutmayan kısımları da var. Başta tasarım olmak üzere, diğer tutmayan kısımlar ise şu şekilde;

- Harold Osborne'a göre, gelecekte doğacak her bebek için doğar doğmaz bir telefon numarası belirlenecek ve o çocuk hayatının sonuna dek o telefon numarasını kullanacak.

- Bu sistemle, aradığınız kişinin görüntüsüne ya da sesine ulaşamazsanız, o kişinin öldüğüne emin olabilirsiniz.

Harold Osborne, bugün yaşıyor olsaydı (1985 yılında ölmüş) sanırım hayallerinin birçoğunun gerçekleşmiş ve hatta eskimiş olmasına şaşırabilirdi.

Can Arslan 27/01/2015
Hem konuşmayı hem de yazmayı sever. Teknoloji hakkında yazıyor olsa da, teknolojiyi takip edemeyecek kadar yoğun bir şekilde gezebildiği bir hayat yaşamaya çalışıyor.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
Esat Aydoğanssssssads
29.01.2015
Zamanda yolculuk olmuş :D ;(
Bu yorumu beğendiniz mi?
cevap Sayısı : 0
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
Emin Biçer
28.01.2015
Doğar doğmaz bebeklere TC kimlik no veriliyor. Bana göre gelecekte TC kimlik no telefon numarası olacak. Bunu not alın :o
Bu yorumu beğendiniz mi?
cevap Sayısı : 0
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER