iştirakidir.
Ana Sayfa > Ürün Haberleri > Cep Telefonları Haberleri >

Tesla’dan 2,6 Milyar Dolarlık Satın Alma

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, güneş enerjisi sistem sağlayıcısı SolarCity’yi satın aldı.
Yazar: Hakan Sülün 02/08/2016

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi firmalarından biri olan Tesla, güneş enerjisi sistem sağlayıcısı SolarCity’yi satın alarak bünyesine kattı. Satın alma işlemi 2,6 milyar dolar değerinde anlaşma ile gerçekleşti.

Her iki firma da yenilenebilir ve temiz enerji üzerinde faaliyet gösterdiğinden üretimde verimliliğin artırılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Buna bağlı olarak anlaşmayı takip eden ilk yıl içerisinde her iki firmanın da 150 milyon dolara yakın tasarruf sağlayacağı öngörülüyor. Anlaşmanın duyurulmasının ardından Tesla hisse senetlerinin %7 oranında değer kazandığını da ayrıca belirtelim.

Dev elektrikli otomobil firmasının bu satın alma ile güneş enerjisi ile çalışan otomobil, kamyon ve toplu taşıma araçları üreteceği tahmin ediliyor. Anlaşmanın gerçekleşmesini sağlayan en kilit isim ise hiç şüphesiz ki Elon Musk. Zira bildiğiniz üzere Tesla’nın CEO’su olan Musk, aynı zamanda SolarCity’nin de kurucularından biri. SolarCity’nin CEO’su Lyndon Rive da, keza Musk’ın kuzeni oluyor. Bir nevi zaten Musk’ın elinde bulunan bu iki firmanın artık tek çatı altında toplandığını da söyleyebiliriz.

Hakan Sülün 02/08/2016
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER