iştirakidir.
Ana Sayfa > Ürün Haberleri > Cep Telefonları Haberleri >

Taylor Swift Sert Çıktı, Apple Music Geri Adım Attı

Taylor Swift’in Apple’a gönderdiği mektubun ardından Apple Music geri adım attı ve ilk 3 ay ücretsiz kullanım süresi içerisinde müzisyenlere ödeme yapılacak.
Yazar: Ömer Balk 22/06/2015

Müzik piyasası yön değiştirirken, internet üzerinden müzik dinleme platformları Spotify, Deezer ve Pandorda’nın arasında Apple’da katılıyor. Aylık belli bir ücret karşılığı istediğiniz her yerde müzik dinlemenizi sağlayan uygulamalara ilk tepki Taylor Swift’den gelmiş, Spotify’ın uyguladığı fiyat politikasını beğenmeyen şarkıcı, tüm albümlerini Spotify’dan çekmişti.

Beats’i satın alan Apple, iTunes’dan yola çıkarak Beats Music ve iTunes birleşimi Apple Music’i geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Spotify’a gözdağı veren uygulama, ilk 3 ay boyunca kullanıcılarına ücretsiz olacağını, 3 ayın ardından aylık 9.99 dolar bireysel, 14.99 dolar aile paketiyle kullanıma sunacağını duyurmuştu.

Diğer platformlarla maddi sıkıntılar yaşan sanatçılar, Apple Music öncesinde hızlı davrandılar. Spotify’dan eserlerini çeken Taylor Swift, Apple Music’e bir mektup yazdı ve mektuba Apple cephesinden olumlu yanıt geldi. Apple Music’in ilk üç aylık ücretsiz dönem süresince sanatçılara ödeme yapmayacağını açıklamıştı. Swift’in isyanına cevap gecikmedi.

Apple’ın üst düzey yetkililerinden Eddy Cue, sanatçıların haklarının her koşul altında ödeneceğini belirtiyor. Cue’nun açıklamasına bakılırsa, eserlere önenen dönemlik ücretler hesaplanırken, bu yapıtları dinleyen hesapların deneme sürümü veya ücretli üyelik olmaları bir şey değiştirmeyecek. Yani Apple Music kullanıcılarını etkileyen bir durum yok. Kullanıcılar ilk 3 ay ücretsiz, daha sonrasındaysa ücretli olarak şarkılara ulaşabilecekler. Sanatçılarsa, ilk 3 aylık dönem içinde ödeme alabilecekler.

Ömer Balk 22/06/2015
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER