iştirakidir.
Ana Sayfa > Ürün Haberleri > Dizüstü Bilgisayar Haberleri >

Tarayıcıyı Taşınmanın Kolay Yolu

Son zamanlarda birçok Chrome kullanıcısı Google’ın bu popüler internet tarayıcısında bir anda kapanmasını ve yeniden başlatılmasını gerektiren bazı sorunlarla karşılaşıyor. Bütün bu sorunlardan bunalan bazı kullanıcılar da çareyi Firefox ve Opera gibi diğer popüler internet tarayıcılarına yönelmekte buldu.
Yazar: Cenk Atlı 29/06/2015

Son zamanlarda birçok Chrome kullanıcısı Google’ın bu popüler internet tarayıcısında bir anda kapanmasını ve yeniden başlatılmasını gerektiren bazı sorunlarla karşılaşıyor. Bütün bu sorunlardan bunalan bazı kullanıcılar da çareyi Firefox ve Opera gibi diğer popüler internet tarayıcılarına yönelmekte buldu. Tarayıcılar arasında yapılan bu gibi değişiklikler aslında eskiden son derece basit ve ağrısız bir işlemdi. Fakat son yıllarda giderek yaygınlaşmaya başlayan eklentilerin kullanımı, açık sekmelerin mobil cihazlarla senkronize edilmesi, çeşitli uygulamaların kullanımı bu değişikliklerin tahmin edildiğinden çok daha zor bir sürece dönüşmesine neden oldu.

Siz de tarayıcılar arasında bir taşınma işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız bu süreçte göz önünde bulundurmanız gerekenleri üç başlık altında topladık:

Nasıl senkronize edeceğinizi öğrenin

Herhangi bir cihaz üzerindeki açık tarayıcı sekmeleri arasında sorunsuzca dolaşmak ve bu esnada bütün bir tarayıcı geçmişinin erişimine sahip olmak artık birçok kullanıcının internet deneyimi açısından anahtar unsurlardan biri. Google bu özelliği Android kullanıcıları için Chrome aracılığıyla oldukça kolay bir kullanımla sunuyor, ama söz konusu özelliği sunan başka tarayıcılar da var.

Firefox’un Sync adını verdiği, bütün tarayıcı veri geçmişinizi cihazlar arasında senkronize eden bir özelliği var. Opera da, Link adını verdiği ve yine bütün bunları yapabilen bir özelliği kullanıcılarına sunuyor. Diğer yandan, Opera’nın Android, iOS ve Windows Phone işletim sistemlerinde çalışan mobil tarayıcılarının yanında Firefox’un şu aşamada yalnızca Android platformunda (iOS için bir Firefox tarayıcı henüz geliştirilme aşamasında) çalıştığını görüyoruz. Bir iPhone cihaz üzerinde Safari kullanıyorsanız ya da bir Windows PC kullanıcısıysanız, eşzamanlama yapabileceğiniz şeyler biraz daha sınırlı. Fakat iCloud Safari yer imlerinizi Internet Explorer’la eşzamanlamanıza olanak tanıyor.

Yer İmleri

Yer imleriniz olmadan hiçbir yere gitmek istemezsiniz, ve neyse ki bu sorun uzun bir zaman önce çözüme kavuşturulmuştu. Yer imlerinizi tarayıcılar arasında taşımak bir hayli kolay. Bu yazıda yer imlerinizi nasıl taşıyacağınızı detaylı olarak anlatmayacak olsak da, sizi Windows üzerindeki dört büyük tarayıcı için bu noktada izlemeniz gereken yolları gösteren sayfalara yönlendirebiliriz.

Chrome: içe ya da dışa aktarma (import or export)

Firefox: içe aktarma ya da dışa aktarma

Internet Explorer: içe ya da dışa aktarma

Opera: içe ya da dışa aktarma

Yeni eklentilerinizi kontrol edin

Herkesin genellikle eklentiler ya da Mozilla dilinde konuşacak olursak add-on’lar aracılığıyla tarayıcılarına eklemiş olduğu birkaç ince ayarı vardır. Yeni bir tarayıcıya geçtiğinizde emin olmak istediğiniz şeylerden birisi de, tarayıcı temelli bir şifre yöneticisi ya da Evernote gibi hizmetler gibi sizin için son derece kritik önemde bazı hizmetleri de sorunsuz bir biçimde taşıyabileceğinizi bilmektir.

Gerçekte ise bunun her zaman tam bir kesinlikle mümkün olmadığını ve bazen birkaç şeyden vazgeçmek ya da onlara bazı alternatifler bulmak zorunda kalındığını biliyoruz. Örneğin Firefox kullanıcıları NoScript özelliğini Chrome üzerinde bulamayacaklar, ama benzer şeyleri yapan birkaç alternatif mevcut. Firefox’a geçen Chrome kullanıcıları da bağımsız bir uygulama olarak Hangouts’dan vazgeçmek zorunda kalacaklar. Yine de bazıları resmi olmayan bir add-on çalıştırarak ya da sadece Hangouts’un açık olduğu Chrome’u arka planda çalıştırmaya devam ederek bu soruna bir çözüm bulabilirler. Yaygın olarak kullanılan birçok hizmet bütün büyük tarayıcılar için kendi eklentilerini sunuyor fakat Vimium gibi şeylerin yerinin dolması biraz zor.

Yukarıda belirttiklerimiz bir tarayıcıdan diğerine taşınırken düşünmeniz gereken başlıca noktalar. Elbette tarayıcı arayüzü, sekmelerin belirli internet sitelerinde nasıl davranacağı vb. gibi başka meseleler de var, ama bunlar yine de her şeyden çok kişisel tercihlere dayanan üzerinde ortak bir yorum yapmanın pek mümkün olmadığı meseleler.

Cenk Atlı 29/06/2015
Yeni teknolojileri ve bilim kurguyu yakından takip ediyor. Makinelerin insanlığı ele geçirmesinden endişe duysa da, onları yakından tanımanın her ihtimale karşı iyi bir fikir olduğunu düşünen yazar, cimri.com için özellikle akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar üzerine odaklanıyor.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER