iştirakidir.
Ana Sayfa > Ürün Haberleri > Sanal Gerçeklik Gözlüğü Haberleri >

Sanal Gerçeklik Kameraları Uzaya Çıkacak

SpaceVR’ın sanal gerçeklik kameralarına sahip Overview 1 uydusu, 2017 yazında uzaya fırlatılacak.
Yazar: Hakan Sülün 10/08/2016

SpaceVR firmasının geliştirdiği ilk sanal gerçeklik kameralarına sahip bir uydu olan Overview 1’in ne zaman uzaya fırlatılacağı belli oldu. Overview 1, SpaceX’in Falcon 9 roketini kullanarak 2017 yılının yaz ayında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yolculuk etmeye başlayacak.

Çift kameraya sahip küp şeklinde bir uydu olacak Overview 1, uzaya fırlatılmak için SpaceX’in CRS-12 adlı ikmal görevinde kullanılacağı Dragon kargo kapsülüne yerleştirilecek. Fırlatıldıktan sonra ISS’e gönderilecek olan uydu, ticari uzay ürünleri geliştiren NanoRacks firmasının CubeSat Deployer adlı cihazıyla dünyanın yörüngesine oturtulacak.

SpaceVR’ın uzaktan tam kontrol sağlayabileceği Overview 1, yörüngeye oturduğu andan itibaren uzaydan 360 derecelik görüntü yayınına başlayacak. Videoların nasıl izlenebileceği ya da nasıl bir formatta olacağı şu aşama netlik kazanmış değil ancak firma üyelik satarak canlı yayın yapabilmek istiyor.

SpaceVR girişimi geçtiğimiz yıl bir Kickstarter projesi olarak başlamış ancak hedefleri olan 500.000 doları toplayamayınca proje bir süreliğine rafa kalkmıştı. Ancak geçtiğimiz Nisan ayında 1,25 milyon dolarlık yatırım alınmasıyla, proje baştan aşağı yeniden yapılandırıldı.

Hakan Sülün 10/08/2016
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER