iştirakidir.
Ana Sayfa > Ürün Haberleri > Televizyonlar Haberleri >

Samsung: 2015'te Yeni OLED TV Modeli Üretmeyeceğiz

Televizyon pazarının en önemli oyuncularından olan Samsung, 2015 yılında OLED televizyonlar yerine başka bir teknolojiye yoğunlaşacağını bildirdi.
Yazar: Can Arslan 22/12/2014

Samsung Electronics Televizyon Bölüm Başkanı Kim Hyun-Seok, yaptığı basın açıklamasıyla Samsung'un 2015 yılında yeni bir OLED televizyon modeli üretmeyeceğini, henüz bu teknoloji için erken olduğunu belirtti. Hyun-Seok'un yaptığı açıklamaya göre Samsung yakın zamanda Quantum Dot teknolojisine sahip LCD modellerine yoğunlaşacak.

Diğer bir Koreli teknoloji üreticisi olan LG ile yıllardır süren OLED rekabetini ve bu teknolojiyi ticarileştirme çabalarını bir anda kenara bırakan Samsung, bunun yerine UHD televizyonlarla ilgili gelişmelere yoğunlaşacağını gösterdi. Bu durum karşısında ne yapacağı merakla beklenen LG yetkilileri, ortaya çıkan bu beklenmedik durumun kendisini korkutmadığını, firmanın OLED teknolojilerine güveninin tam olduğunu ve önümüzdeki birkaç yıl içerisinde OLED'in LCD'yi tahtından indireceğini düşündüklerini açıkladılar. LG'nin televizyon departmanından alınan haberlere göre, firma OLED teknolojilerinde yolun sonuna yaklaşmış durumda.

LCD panellere göre çok daha maliyetli ve uğraştırıcı bir süreçten sonra hayat bulan OLED paneller, Samsung tarafından özellikle akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlarda kullanılıyor. Daha büyük boyutlu panellerde maliyet çok arttığı için firma televizyon modellerinde OLED teknolojisine sıcak bakmıyor. Firmadan alınan haberler, yeni bir teknoloji durumunda olan Quantum Dot teknolojisine sahip ilk ürünlerin CES 2015 Fuarı'nda tüketicilerin beğenisine sunulacağını ortaya kouyor. Bir dönem önemli tartışmalara neden olan Quantum teknolojisi için ihtiyaç duyulan Kadmiyum elementinin insan sağlığına zararlı olması, konu hakkında bilgi sahibi kişileri düşündürürken, Samsung'dan gelen açıklamaya göre firma kimya konusunda uzman kuruluşlarla ortak çalışmalar yürüterek bu sorunun önüne geçmiş.

Samsung'un Quantum Dot teknolojisine sahip ekranları kısa bir süre sonra karşımıza çıkacak. Uzmanların çok ciddiye almadığı ya da hakkında pek fazla bilgiye sahip olmadığı bu teknoloji OLED'e rakip olarak geliştirilmemiş olsa da, onun yerine üretilecek olması ister istemez bir rekabeti ortaya çıkaracak. LG'nin OLED'e yoğunlaşması, bu iki önemli rakibin ve iki farklı teknolojinin piyasaya sürülmesi belki de 2 üreticiden biri için sonun başlangıcı ya da büyük bir mağlubiyet olarak görülebilir.

Can Arslan 22/12/2014
Hem konuşmayı hem de yazmayı sever. Teknoloji hakkında yazıyor olsa da, teknolojiyi takip edemeyecek kadar yoğun bir şekilde gezebildiği bir hayat yaşamaya çalışıyor.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER