iştirakidir.

Netleme Nasıl Yapılır?

Fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız, bilmeniz gereken konulardan biri, fotoğraf netlemedir.
Yazar: Ferhat Verdi 29/06/2015

İster DSLR, ister kompakt; fotoğraf makinesini ilk defa kullanacak kimseler için türü ve modeli ne olursa olsun çözülmesi gereken bazı konular vardır. Fotoğraf makinesinin pilinin, hafıza kartının takılması gibi işlemlerin sonrasında sıra fotoğrafların çekilmesine gelecek ve bu noktada işte o çözülmesi gerekenler karşınıza çok daha yoğun şekilde çıkacaktır. Bu çözülmesi gerekli konulardan biri de fotoğrafta netlemedir. Neyseki fotoğrafta netleme, çözümü oldukça kolay olan bir işlemdir. 

Fotoğraf makinelerinde vizör veya LCD ekran, lensin yöneldiği yerdeki görüntüyü kullanıcısına gösterir. Tam bu noktada ekranınızda veya vizörünüzde bir bulanıklık ya da bir saniye kadar bulanıklaşan sonra bir iki saniye süreyle net olan, özetle stabil olmayan bir görüntü ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum, akıllara ‘acaba fotoğraf makinem bozuk mu’ gibi bir soru getirse de aslında yapılacak çok basit birkaç işlemle fotoğrafın bulanıklaşmasının önüne geçebilirsiniz. 

Öncelikle fotoğrafta netleme yapılamaması adını alan durumun çözümü için ilk olarak deklanşör butonuna parmağınızı basıp çekmek yerine basılı tutmanız gerekir. Parmağınızı basılı tuttuğunuzda görüntünün netleşmeye başladığını göreceksiniz. Parmak çekilirse görüntü genellikle netleşecektir. Ardından butona basıp fotoğrafı çekebilirsiniz. Ancak bazı durumlarda netlik kazanmayan fotoğraflarla karşılaşılabilir. Bu durum, birkaç yüz TL’lik kompakt fotoğraf makinelerinden tutun da binlerce TL değerindeki DSLR fotoğraf makinelerine kadar hemen her cihazda görülebilmektedir. Eğer hala netlik kazanmıyorsa ikinci işleme geçilmesi gerekiyor ve bu işlem de tıpkı ilki gibi oldukça kolaydır. Parmağınızı basılı tuttunuz ama netleme gerçekleşmedi mi? Merak etmeyin, bunun da çözümü var!

Fotoğraf makinenizi konudan biraz uzaklaştırmayı deneyin veya fotoğrafını çekmek istediğiniz şeyi, fotoğraf makinenizden uzaklaştırın. Netleme mesafesinin ayarlamak adını alan bu işlemde yine deklanşör butonuna hafifçe basıp, parmağınızı çekmeyin. Bu arada DSLR ya da aynasız sistemli fotoğraf makinesi kullanıyorsanız ekranın ya da vizörün üzerindeki noktaların yanıp döndüğünü göreceksiniz. Ayrıca deklanşör butonuna parmağınız basılıyken bir bip sesi duyacaksınız. Sonrasında da fotoğrafın artık bulanık olmadığını, netlik kazandığını görüp, çekimlerinizi dilediğiniz gibi sürdürün. Hala net değilse, fotoğraf makinenizi konudan biraz daha uzaklaştırmanız ve bu şekilde fotoğraf çekmeniz gerekli demektir. Deklanşör butonuna basarken makinenizi titretmemeye özen gösterin, kollarınızı vücudunuza yakın yerde konumlandırın ve nefesinizi de kısa süreli de olsa tutmayı unutmayın.

İyi fotoğraflar...

Ferhat Verdi 29/06/2015
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER