iştirakidir.
Ana Sayfa > Ürün Haberleri > Cep Telefonları Haberleri >

Microsoft, MS-DOS mobili üretiyor

Microsoft, Windows Phone serisine, en temel işletim sistemine sahip bir model kazandırıyor. Teknoloji devinin akıllı telefon pazarında yalnızca yüzde üçlük bir paya sahip olduğu bilinen bir gerçek. Dolayısıyla Microsoft özellikle son dönemde, dikkat çekici Windows Phone modelleriyle bu payı biraz daha artırmayı hedefliyor.
Yazar: Cenk Atlı 06/04/2015

Microsoft, Windows Phone serisine, en temel işletim sistemine sahip bir model kazandırıyor. Teknoloji devinin akıllı telefon pazarında yalnızca yüzde üçlük bir paya sahip olduğu bilinen bir gerçek. Dolayısıyla Microsoft özellikle son dönemde, dikkat çekici Windows Phone modelleriyle bu payı biraz daha artırmayı hedefliyor. Bunun yolu da elbette daha etkili bir altyapıya ve işletim sistemlerine sahip telefonlar üretmekten geçiyor. Firma belki de bu çabasını vurgulamak adına, 1 Nisan’a özel bir duyuruyla son derece temel bir kullanım sunan MS-DOS işletim sistemiyle çalışan bir mobil uygulamayı tanıttı. Söz konusu uygulamanın yılın bu gününde görüp görebileceğimiz en dikkat çekici şakalardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Tıpkı Windows bilgisayarlarda bulunan gerçek MS-DOS programı gibi, DIR içerisinde tuşlama yaparak etrafta dolaşabiliyor, mevcut uygulamaları listeliyor ve rehberlere girmek için CD komutu kullanıyorsunuz. Söz konusu uygulamanın komik olduğu kadar bir hayli eğlenceli ve nostaljik olduğu da çok açık. Programlar klasörüne ulaşmayı başarabilirseniz, burada bir ASCII ya da CGA selfie çekmenize olanak tanıyan bir camera.exe uygulaması olduğunu göreceksiniz.

İşte eğlenceli komutlardan bazılar:

COLOR: MS-DOS görünümünü renklendiriyor

DATE: Tarihi gösteriyor

VER: Mevcut MS-DOS versiyonunu gösteriyor

FORMAT: Format c:’yi kullanarak Cortana’nın günü kurtarmasını sağlıyor

WIN: Windows 3.1’i açıyor

A: Bir diskete erişmeyi denemek için A: komutunu girin

HELP: Bütün komutları keşfedin


Uygulama linki: https://www.windowsphone.com/s?appId=8573c4a8-b9df-4409-90a6-dad2dc0b6b26

Uygulamaya ait videoyu seyretmek istereniz;

 

Cenk Atlı 06/04/2015
Yeni teknolojileri ve bilim kurguyu yakından takip ediyor. Makinelerin insanlığı ele geçirmesinden endişe duysa da, onları yakından tanımanın her ihtimale karşı iyi bir fikir olduğunu düşünen yazar, cimri.com için özellikle akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar üzerine odaklanıyor.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER