iştirakidir.
Ana Sayfa >

Cep Telefonunda Yüksek Çözünürlük Gerekli mi?

Teknolojinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanmak, beraberinde bazı soruları ve gereksiz özellikleri de getirebiliyor. Telefon ekranlarının çok yüksek çözünürlüklere ulaşması ile bu özelliğin gerekliliği de tartışılmaya başlandı.
Yazar: Can Arslan 24/10/2014

Gün geçtikçe daha hızlı, daha dayanıklı ve bir fotoğraf makinesini aratmayan kalitede fotoğraflar çeken kameraya sahip akıllı telefonlar piyasaya sürülüyor. Pikselleri sayılabilen ekranların yerlerini ise HD ve Full HD çözünürlükte ekranlar almaya başladı. Günümüzde ise, Full HD çözünürlüğün yerini 4K çözünürlükteki ekranlar almaya aday gibi görünüyor. LG G3 modelinde quad HD (2560x1440 piksel) çözünürlük ve 534ppi piksel derinliği mevcut ve bu ekran, günümüzdeki en yüksek çözünürlüklü akıllı telefon ekranlarından biri.

Apple, iPhone 4 ile piyasaya sürdüğü Retina ekran teknolojisini tanıtırken insan gözünün 10 inç ve daha küçük boyutlardaki ekranlarda en fazla 300ppi piksel derinliğini ayırt edebildiğini, bu derinlikten daha fazlasını çözemediğini yani gereksiz olacağını belirtmişti. Apple yetkililerinin bahsettiği bu durum aslında basılı yayınlarda da karşımıza çıkan 300ppi çözünürlüğün nedenini de açıklıyor.

Apple tarafından yapılan bu açıklamaya, diğer firmalardan gelen ilk tepki (daha doğrusu, Retina ekranlardan daha yüksek piksel derinliğine sahip ekranları cihazlarında kullanmaya başlayan firmaların yetkililerinin ilk tepkileri) insan gözünün bahsedilen boyuttaki ekranlarda 480ppi ve daha fazlasını çözebileceğini iddia etmek oldu. Ancak bu durumun geçerli olabilmesi için, ekrana çok yakından bakmak ve gözlerimizin de fazlasıyla sağlıklı olması gerektiğinin altı çiziliyor.

Konuya taraf olanların söylemlerinden yola çıktığımızda, üreticilerin piksel derinliği ve çözünürlük yarışından vazgeçmeyecekleri ortada. Ancak yine aynı tarafların söylemleri, bu rekabetin tüketiciye faydasının sadece kağıt üzerinde olacağını, pratikte ise "malı ile övünmek" dışında herhangi bir etkisinin olmayacağını gösteriyor.

Üreticilerin yarışlarını kullanılmayacak ekran çözünürlükleri ve piksel derinliği üzerinden yürütmeleri yerine batarya ömrü, kaliteli gövde malzemesi, yüksek performans gibi konulara yönlendirmeleri kullanıcılar açısından daha faydalı sonuçlar doğuracaktır.

Can Arslan 24/10/2014
Hem konuşmayı hem de yazmayı sever. Teknoloji hakkında yazıyor olsa da, teknolojiyi takip edemeyecek kadar yoğun bir şekilde gezebildiği bir hayat yaşamaya çalışıyor.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER