iştirakidir.

Bu Fotoğraf ile Türkiye Birincisi Oldu

National Geographic Fotoğraf Yarışması’nda Türkiye birincisi Kocaeli’nin Değirmendere İlçesi’nden Aytül Akbaş oldu.
Yazar: Ferhat Verdi 05/01/2015

Dünyanın en önemli dergilerinden biri olarak kabul edilen National Geographic tarafından düzenlenen 2014 Fotoğraf Yarışması’nda Kocaeli’de yaşayan amatör fotoğrafçı Aytül Akbaş, Fırtına adlı çalışması ile Türkiye birincisi olarak seçildi.

Binlerce fotoğraf arasından birinci seçilen eseri, tüm dünya genelinde de mansiyon almayı başarırken Akbaş’ın fotoğrafa dair hikayesi ve kendi hakkındaki bilgiler, fotoğrafçılıkta amatör isimlerin de başarıyı yakalayabileceği konusunda örnek teşkil edecek türdendi.

2 çocuk annesi Akbaş, Kocaeli’de yaşıyor. Lise yıllarında fotoğrafla ilgilenmeye başlıyor ve 5 yıldır fotoğrafla uğraşıyor. Birincilik kürsüsüne çıktığı çalışması ise aslında ani gelişen bir durumun fotoğraflanmasına dayanıyor. Gölcük ilçesinde sahile yakın bir mahalle olan Değirmendere’de 14 yaşındaki yeğeni; Aytül Akbaş’a doğru gelirken, sert esen rüzgarın azizliğine uğruyor ve taşıdığı şemsiyesi aniden dönüyor.

Akbaş’ın National Geographic 2014 Fotoğraf Yarışması’nda Türkiye birincisi olmasını sağlayan o çok özel an ise tam da bu noktada gelişiyor. Amatör fotoğrafçı, tam şemsiye ters dönerken ani bir refleksle o anın fotoğrafını çekiyor.

Fotoğrafını yarışmaya gönderen genç fotoğraf amatörü, gurur verici Türkiye birinciliği ödülünün sahibi oluyor. Başarısının ardından demeç veren Aktaş, büyük gurur duyduğunu ve fotoğraf konusunda daha fazla eğitim almayı hedeflediğini dile getiriyor.

Ferhat Verdi 05/01/2015
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER