iştirakidir.
Ana Sayfa > Ürün Haberleri > Buzdolapları Haberleri >

Bluetooth 4.2 Daha Güvenli ve Güçlü Akıllı Evler Sunacak

Geliştirme aşamasında olan Bluetooth 4.2 versiyonu, bugüne kadar alışık olmadığımız yenilikleri beraberinde getirmeye hazırlanıyor.
Yazar: Can Arslan 22/12/2014

Bluetooth teknolojisi sonunda aracı olmaktan çıkıp, herhangi bir Wi-Fi bağlantısına ihtiyaç duymadan doğrudan internete bağlanma imkanını getiriyor. Son güncelleme olan Bluetooth 4.2'yi destekleyen cihazlar kablosuz modeme doğrudan bağlanıp, internete giriş imkanı sağlayabilecek. Bunun anlamı ise, daha akıllı evler ortaya çıkacak.

Bluetooth teknolojisi ile bağlantı sağlayan gaz ya da alarm sensörleri ya da ampüller gibi kullanıcıların internet üzerinden kontrol edebildiği fakat bunun için bir Wi-Fi bağlantısına ihtiyaç duyan cihazlar eğer 4.2 versiyonunu destekliyorlarsa, doğrudan bağlantı ile kontrol edilebilecekler.

Bluetooth 4.2'nin asıl önemli özelliği ise, gereksiz uyarı sinyallerini engelleyebiliyor olması. Bu sayede, saldırı amaçlı ya da amaçsız bir şekilde gelen uyarı sinyalleri cihaza ulaşamamış olacak. Güvenliğin üst seviyeye çıkmasını sağlayan bu özellik, cihazların daha az aktif hale gelmesini sağladığı için beraberinde enerji tasarrufunu da getirmiş oluyor. Hız konusunda da iyileştirmeler getiren Bluetooth 4.2, yaklaşık 2.5 kat daha hızlı veri aktarımı gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Bluetooth SIG yetkililerinden Mark Powell'in açıklamasına göre firmanın amacı; Bluetooth'u ellerimizdeki akıllı telefonlardan, mutfaklarımızdaki gaz sensörlerine kadar bağlantıya ihtiyaç duyan tüm cihazlar için en ideal bağlantı çözümüne dönüştürmek. Mark Powell'in yaptığı açıklamada dikkat çeken bir diğer nokta ise, güncel Bluetooth donanımına sahip cihazların geneli firmware güncellemesi sonrasında bu özelliklere kavuşacakken, bazı çok eski modellerin mecburen donanım değişikliğine gitmesi gerekecek.

Can Arslan 22/12/2014
Hem konuşmayı hem de yazmayı sever. Teknoloji hakkında yazıyor olsa da, teknolojiyi takip edemeyecek kadar yoğun bir şekilde gezebildiği bir hayat yaşamaya çalışıyor.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER