iştirakidir.

Asus HTC’yi Satın Alabilir

HTC’nin hisse senetlerinin düşüşü devam ederken, Tayvanlı teknoloji devi Asus’un başkanından sürpriz bir açıklama geldi.
Yazar: Ömer Balk 12/06/2015

Başarılı modelleriyle her zaman kendinden süz ettirmeyi başaran HTC, son dönemde istediği Pazar payını yakalayamamış durumda. Mart ayında yeni amiral gemisi HTC One M9 modelini duyuran Tayvanlı şirketin hisse değerleri yarı yarıya düşmüş durumda. Yılın ikinci çeyreğinde 93 milyon dolar zarar eden HTC, üretimin düşürme yoluna gitmişti.

HTC’nin borsadaki değeri şuan için en düşük seviyede ve çeyrek raporlarından sonra düşmeye devam ediyor. HTC’nin değer kaybı, daha güçlü firmaların HTC’yi satın almasıyla sonuçlanacak gibi görünüyor. Bu firmaların başındaysa yine bir Tayvanlı şirket olan Asus yer alıyor. Geçtiğimiz Cuma günü yapılan firmanın geleneksel buluşmasında ASUS CEO’su Johnny Shih, Asus’un HTC ile ilgilendiğine dair yöneltilen sorulara, kaçamak cevaplarla yanıt vermişti.

Asus CFO’su David Chang’in, Shih ile konuyu özel bir toplantıda konuştuğu biliniyor. Akıllı telefon pazarında daha aktif bir rol üstlenmek isteyen Asus’un, HTC’yi satın almaya sıcak baktığı söyleniyor. Her ikisi de Tayvanlı olan firmaların anlaşması oldukça muhtemel ve önümüzdeki dönemde Asus ve HTC yollarına birlikte devam edebilir.

HTC’nin Pazar değeri şuan için 2 milyar dolar değerinde. Firmanın 2011’deki Pazar değeri 33.8 milyar dolardan bu seviyelere düşmesi, bir çok firmanın iştahını kabartıyor. Firmanın fiyatı bu seviyelerdeyken Asus’un hamle yapmasına şaşırmamak gerekiyor.

Ömer Balk 12/06/2015
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER