iştirakidir.
Ana Sayfa > Ürün Haberleri > Televizyonlar Haberleri >

4K Televizyon Satışları 6.5 Milyona Dayandı

DisplaySearch tarafından yapılan açıklamaya göre, dünya çapındaki 4K satışları katlanarak arttı ve 6.5 milyon adetlik bir seviyeye ulaştı.
Yazar: Can Arslan 22/12/2014

Televizyon teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, tüketicilerin şaşırtıcı bir hızla bu gelişmeleri talep etmesiyle sonuçlanıyor. 4K (diğer adıyla UHD) televizyonlar da bu talepten paylarına düşeni alıyorlar.

2014'ün üçüncü çeyreğinde satılan 3 milyondan fazla 4K televizyonla birlikte, bu yıl ulaşılan satış rakamı 6.5 milyona ulaştı. Minimum çözünürlüğü 3,840x2,160 piksel olan 4K televizyonların en fazla rağbet gördüğü pazar konumunda bulunan Çin, üretilen her 10 adet 4K televizyonun 6 tanesinin satıldığı pazar durumunda. İlk iki çeyrekte düşük seyreden 4K çözünürlüklü televizyonların fiyatlarının düşmesi, üçüncü çeyrekteki patlamanın asıl nedeni olarak gösteriliyor.

DisplaySearch adlı araştırma firmasının açıklamalarına göre Samsung %36'lık pay ile dünyanın en çok tercih edilen 4K televizyon üreticisi durumunda iken Çin'deki en büyük rakibi ne LG ne de Sony; Hisense ve Changhong adlı iki Çinli firma. Dünya çapındaki satışlara bakıldığında ise, beklenen bir sonuç var; LG %15 pazar payıyla ikinci ve Sony de %9 pazar payıyla dördüncü sıraya yerleşmiş durumda.

Yılın ilk 2 çeyreğinde televizyon satışlarında yaşanan durgunluk, başta fiyatların genel olarak düşmesi ve ardından birçok pazarda Kara Cuma indirimlerinin yaşanması ile önce çeyreklere göre %500'e yakın bir artış göstermiş oldu. 2008 yılında yapılan araştırmalarda, o zamanlar televizyon tercihlerini etkileyen temel faktör televizyonda kullanılan görüntü teknolojisiyken, günümüzde bu durum yerini ek özelliklere bırakmış görünüyor. Yani, kullanıcılar görüntü kalitesinin zaten yeterli olduğu televizyonlar arasında internet bağlantısı, 3 boyutlu görüntü, akıllı kumanda gibi değişik özellikler peşinde.

Can Arslan 22/12/2014
Hem konuşmayı hem de yazmayı sever. Teknoloji hakkında yazıyor olsa da, teknolojiyi takip edemeyecek kadar yoğun bir şekilde gezebildiği bir hayat yaşamaya çalışıyor.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER