iştirakidir.

365 Gigapiksellik Fotoğraf

Dünyadaki en büyük fotoğraf 365 gigapiksel çözünürlüğe sahip ve Avrupa’nın en yüksek dağı olan Mont Blanc’ta çekildi.
Yazar: Ferhat Verdi 28/05/2015

Özel teknik ve cihazlarla çekilen yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kategorisinde rekor kırıldı. Dünyadaki bir yeri gösteren en yüksek çözünürlüklü fotoğraf 365 gigapiksel çözünürlüğe sahip. Daha önceki rekor ise 320 gigapiksel’di. Avrupa’nın en yüksek dağı olan Mont Blanc’i gösteren fotoğraf, özel bir teknik ve cihaz kullanılarak oluşturuldu.

Çekim aşaması 35 saat süren panoramik fotoğraf için Canon 70D fotoğraf makinesi, Canon EF 400 mm f2.8 diyaframlı objektif ve Canon Extender 2X II kullanıldı. Elde edilen 46 Terabyte fotoğraflar 2 ay süren işleme sonucunda 365 gigapiksellik fotoğraf elde edildi. Bu boyutta bir fotoğrafı 300 dpi basabilirsek bir futbol sahasını kayıpsız bir şekilde de kaplayabiliyor. 

Yaklaşık 3500 metre yükseklikte, 5 kişilik ekiple -10 derecede yapılan çekimlerde Clauss tarafından geliştirilen özel bir cihaz kullanıldı. Bu cihaz belli aralıkla fotoğraf çekerek genel panorama görüntüsü oluşturdu.

Ortaya çıkan fotoğraf dünyadaki bir cismi gösteren en yüksek çözünürlük olsa da, 2014 yılında 681 gigapiksellik bir Ay fotoğrafı birincilik koltuğunu halen koruyor. 4 yılda çekilen bu fotoğraf NASA tarafından hazırlanmıştı. Ancak fotoğraf içeriği dünyadaki bir alan olmadığı için bu alandaki en yüksek çözünürlük olarak kabul edilmiyor.

Son yıllarda ortaya çıkan gigapiksel fotoğraflar günlük fotoğraf makineleri ile özel aksesuar ve yazılımlar kullanılarak çekiliyor. Çekim sonrası ciddi düzenlemelere ihtiyaç duyan bu fotoğraflar ancak özel tarayıcılar üzerinden görüntülenebiliyor. Bu görüntülense sırasında yüksek oranda yakınlaştırma da yapılabiliyor.

İşte sözünü ettiğimiz dünyanın en yüksek çözünürlüklü fotoğrafı.

( link: http://www.in2white.com/#)

Ferhat Verdi 28/05/2015
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER