Alışveriş merkezlerinde, bankalarda, hastanelerde, kısacası birçok yerde güvenlik kameraları vazgeçilmez yerlerini almış durumdadır. Kişi ve kurumların güvenliğini sağlamak amacıyla üretilen bu küçük kameralar, bir kayıt cihazına bağlıdır. Bu kayıt cihazı, birçok kamerayı bir yerden izleyebilme kolaylığı sağlamasının yanı sıra ihtiyaç durumunda görüntüyü yeniden izleyebilmekte de faydalıdır. Aynı zamanda güvenlik kamerası kayıt cihazının kaydettiği bu görüntüler hukuki davalarda delil olarak kullanılabilmektedir. Ofisinizin, işyerinizin veya evinizin güvenliği için kamera taktırdıysanız mutlaka bir kayıt sistemine ihtiyacınız olacaktır. SPY, Cenova, Everest, X5tech gibi markalara ait en iyi güvenlik sistemi kayıt cihazı çeşitlerini, en ucuz alışverişin adresi Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Güvenlik Sistemi Kayıt Cihazı Nedir?

Evlerin, işyerlerinin güvenlik ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilen ve farklı noktalara yerleştirilen kameralar sayesinde izlenmesi istenen her noktayı takip şansı veren sistemlere güvenlik sistemi denir. Bu güvenlik sistemindeki görüntüleri kayıt altına alan cihazlara ise; güvenlik kamera sistemleri kayıt cihazı denir. DVR cihazlar farklı kanal seçeneklerinde üretilirler. Talebe göre 4 kanallı güvenlik kayıt cihazı olduğu gibi, 8, 16, 32 kanallı olan modeller de mevcuttur. Kendine bağlı olan kameralardan gelen verileri istendiği sürece saklayan bu cihazlar son 30 yıllık süreçte bankalardan resmi kurumlara, hastanelerden apartman sitelerine dek birçok yerde kullanılmaktadır. Kayıt süresi; günlük, 20 günlük veya 45 günlük olarak ayarlanabilmektedir.

Güvenlik Sistemi Kayıt Cihazı Ne İşe Yarar?

Güvenlik sistemleri kayıt cihazı kullanım ihtiyacına göre seçilir ve istenilen sürede görüntü kaydı yapar. Bu kayıtlar hukuki davalarda delil olarak kabul edilmektedir. Sabit depolama diskleri yani HDD sayesinde yüksek kalitede görüntü kayıt edebilme özelliği bu cihazları birçok kurum ve kuruluş için vazgeçilmez yapmaya yetmiştir.

NVR cihazlar ağ sisteminde tanımlı analog kameralar ile kayıt mekanizması arasındaki veri akışını sağlar. Dijital ve analog kameraların arasında uyum sağlayarak kayıt yapabilen HVR cihazlar çok yönlü kullanım imkânı sağlamaktadır. Son yıllarda yaygınlaşan internet kullanımı özellikle güvenliği ön planda tutan banka vb kurumlarda HVR kayıt cihazlarını ön plana taşımıştır.

Güvenlik kayıt cihazı markaları arasında seçim yaparken ihtiyaçlarınızı tam olarak belirlemek, seçiminize yardımcı olacaktır. Kanal sayısı gibi özellikler de seçiminizi etkileyecek faktörlerdendir.