HDMI Adaptör Nedir?

Görüntü sistemleri dediğimizde aklımıza çok komplike kameralar ve projektörler gelse de televizyonlar, bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar, kameralar ve eski sistemler de (video kaset oynatıcılar gibi…) bu sınıfta yer almaktadır. HDMI kalitede görüntü izleme, her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Kayıt cihazlarının ilerlemesi ve hatta telefonların bile 4K çekim yapabilmesi sayesinde, bu kaliteyi düşürmeden izleyebilmek de ayrı bir ihtiyaca dönüşmüştür. Cihazların girişlerinin birbirinden farklı olması, görüntü sistemi çeviricisi adaptörleri ve kabloları ihtiyacını doğurmuştur. Çoğu cihazın birbirine sadece bağlanmasını sağlamak için bile birden fazla adaptör gerekmektedir. HDMI adaptörler, uyumlu olmayan cihazlarda bulunan HDMI kalitede görüntüleri, aynı kalite ile izleyebilmenizi sağlar.

Görüntü Dönüştürücü Kablolar Nasıl Seçilmelidir?

Tabletlerin, telefonların, farklı model/marka bilgisayarların ve yansıtıcıların hepsinin girişleri farklıdır. USB girişi, VGA, HDMI, micro HDMI ve RCS gibi çok çeşitler vardır. Aslında bunların gerekli olanlarının farklı çeşitlerini evinizde ve iş yerinizde bulundurmanızda fayda vardır. Öncelikle hangi cihazları birbirine bağlayacağınıza dikkat etmeli ve girişlerini kontrol etmelisiniz. Ardından bu girişlere uygun olan dönüştürücü kabloları satın alabilirsiniz. HDMI dönüştürücülerde en çok dikkat edilmesi gereken kısım farklı cihazların kendilerinin ve kablolarının girişleridir. Bazı HDMI girişlerin tek tarafı düzdür, bazıları ise her iki tarafından da üçgenimsi şekildedir. HDMI M ve HDMI F olarak iki çeşit HDMI giriş vardır ve HDMI M to HDMI F konnektörün günümüzde tün evlerde bulunması gerekmektedir.

USB to HDMI konnektörler özellikle tabletler ve bilgisayarların görüntü yansıtıcılara bağlanmasını sağlar. Micro HDMI/micro USB to HDMI konektör de yine yeni nesil cihazları bağlar.

VGA-HDMI dönüştürücü eski nesil videoları yeni televizyonlara bağlarken kullanılır. Bazı bilgisayarların bağlantısı yine VGA şeklindedir ve yeni nesil projektörlerle bağlantı için VGA-HDMI ya da VGA-S Video dönüştürücü gerekmektedir.

Her türlü elektronik sistemi, görüntü, ses ve bellek kullanımı amacıyla birbirine bağlamanıza yardımcı olacak Neutrik, Dark, S-Link, LogiLink, Bandridge, Apple, Ednet, Sony, Sandberg, Philips, Goldmaster ve Hama marka çevirici adaptörler ve dönüştürücüleri, cimri.com sitesinden, en uygun fiyat garantisi ile satın alabilirsiniz.