Maped, Dewalt, Bigpoint, Yıldızlar ve Ark markalı gönyeleri, en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinde bulabilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

Bu araç, dik açıları ölçmeye ve çizmeye yarayan bir araçtır. Çizdiğimiz açının dik olup olmadığını da yine bu araçla ile kontrol edebiliriz. Dik üçgen biçiminde tasarlanmıştır. Teknik çizim yapan profesyoneller, mühendisler ve öğrenciler tarafından kullanılır. Öğrenciler, matematik ve geometri derslerinde açıları çizerken bu araçtan yararlanır, ayrıca cetvel olarak da kullanabilirler. Ayrıca, hassas açılarda kesim yapmak için daha çok marangozların ve el işçiliği ile uğraşan ustaların kullandığı gönye kesme makineleri / gönye kesme testereleri de vardır.

Gönye ile hangi açılar ölçülebilir, çizilebilir?

90 dereceye kadar olan açılar, bu araç ile ölçülebilir, çizilebilir. Tam sayı değerine sahip açılar için daha etkili ölçüm yapılır. Açıölçer denilen bir araç daha vardır. Bununla 360 derecede açı ölçümleri yapılabilir. Açıölçerin bir kenarı cetvel gibi düzdür. Üzeri yarım daire şeklindedir. Cetvel tabanın ortasında bir yuvarlak nokta bulunur. Ölçmek istediğiniz açının köşesini bu yuvarlak bölüme geçecek şekilde, açıölçeri kağıt üzerine koyar, ölçmek istediğimiz açının kollarının, yukarıdaki yarım daire üzerinde çıkan derecelerden hangisi üzerine denk geldiğini yazarız. Gönye, dik açılar için kullanılırken, açıölçer tüm açıların ölçümü için kullanılabilir. Açıölçer ile ölçeceğimiz açı, 180 dereceden büyükse, iki kez ölçüm yaparız. Öncelikle 180 derece olan kısmı düz bir çizgi olarak belirleyip, arada kalan dar açıyı yine açıölçerle ölçeriz. Daha sonra bulduğumuz değeri, 180 derece ile toplar, açımızın kaç derece olduğunu hesaplamış oluruz.

Pergel, Gönye ve Açıölçer setleri nerelerde satılır?

Çocuğunuz veya kendiniz için en ucuz şekilde bir set satın almayı düşünüyorsanız, cimri.com sitesinde, ölçü çizim malzemeleri kategorisinde yer alan gönye sekmesindeki ürünleri inceleyebilir, fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Ayrıca, makine ve testereleri de yine aynı sekme üzerinden listeleyebilirsiniz. Satın almak istediğiniz üründeki fiyat değişimleri ve indirimleri takip etmek isterseniz, ürün profilinde bulunan fiyat alarmı butonunu aktif konuma getirebilir, kampanya ve fırsatlardan hemen haberdar olabilirsiniz.