Kombilerin hemen arkasında bulunan imbisat deposu, kapalı bir kutuya benzer. Sistemde ısıdan dolayı oluşan fazla suyu depolama görevi üstelenen genleşme depoları; Baymak, Alarko gibi markaların farkıyla, en ucuz fiyat avantajlarıyla Cimri.com’da bulunabilir.

Genleşme Tankı Ne İşe Yarar?

Kazan ve kombilerde sıcak su hacmi arttıkça oluşan ısınmış fazla suyun, boru ve mekanik parçalara zarar vermemesi için depolandığı tanka genleşme tankı denir. Genleşme tankının diğer adı imbisat deposudur. Genleşme deposu sistemde biriken fazla sıcak suyu depolayarak, önemli aksamlara sahip kombi, radyatör gibi ısınma gereçlerini korur. Kısaca genleşme deposu görevi; sistemdeki sıcak suyu dengede tutmaktır.

Genleşme Tankı Çeşitleri Nelerdir?

Teknik servisler tarafından kontrolünün özenle yapılması gereken genleşme deposu çeşitleri; şekillerine, büyüklüklerine ve basıncına göre farklılaşır. Genel olarak 2 tip tank çeşidi vardır. Bunlar kapalı genleşme tankı ve açık genleşme tankı olarak isimlendirilir. Kombi ve kazanların modeline göre; dikey genleşme tankı veya yatay genleşme tankı kullanılır. Aynı zamanda küre imbisat tankı da kullanılan çeşitlerdendir. Kapalı genleşme tankı ölçüleri 40 lt, 80 lt, 100 lt olarak belirlenmiştir. Hatta 200 lt ve 300 lt gibi büyük genleşme deposu çeşitleri de vardır.

Genleşme tankı basıncı, sistem için önemli bir konudur. Teknik servis; ortam büyüklüğü ve kazanın, kombinin kapasitesine göre ölçümler yaparak hava basıncını hesaplar. Ortalama bir ev kullanıcısı için tank içerisindeki hava basıncı 1 bar düzeyinde olur. Genleşme tankı bakımı ise teknik servis tarafından özenle yapılmalıdır. Düzenli bakımı yapılmayan tanklar, özellikle kış aylarında kombi su akıtıyor şikâyetlerine neden olmaktadır. Kombinizi uzun süre kontrol ettirmediğiniz durumlarda, tankın içerisinde hava birikmesi, havanın üst kısımda sıkışması ve tankın değiştirilmesi gibi problemler ortaya çıkar.

Tıpkı bakımı gibi genleşme tankı seçimi de özenle yapılması gereken bir işlemdir. Hesaplamaları doğru yapılan ve sisteme en uygun basınçtaki depolar, uzun bir süre kullanıcısına hizmet eder. Kaliteli malzemelerden üretilmiş, kaliteli markaların ürünlerini tercih etmek; zamandan ve emekten tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Düzenli bir şekilde bakımını yaptırdığınız tank; kombinizin sorunsuz bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.