• ÇOCUK GELİŞİMİNDE KİTAPLARIN YERİ NEDİR?

    Kitaplar, çocukların duygusal ve sosyal gelişimi açısından oldukça önemlidir.Hikaye, masal, şiir gibi anlatılardan epey etkilenen çocuklar, kitaplar sayesinde farklı bir göz ile bakabilme yetisine sahip olurlar. Bunların yanında çocukların bilgi dünyasına da katkısı büyüktür. Bilgi dünyası gelişen çocuk, duygu ve düşüncelerini daha iyi ifade edebilme yetisine de sahip olmuş olur. Resimli hikaye kitapları, çocukların hayal dünyasını geliştirerek hayata bakış açılarına yeni bir pencere kazandırır. Bunun yanında mesaj içerikli çocuk kitapları eğitici bir değer taşır ve çocuk gelişimini olumlu yönde etkiler. Kitap, çocuğun daha önce karşılaşmadığı durumlar ve olaylar, daha önce hiç bulunmadığı yerler ya da hakkında fikir sahibi olmadığı insanlar ile ilgili bilgi sahibi olmasını sağlar. Çocuk kitapları sosyal açıdan da önemli bir değere sahiptir. Çocuk kitapları, çocukların sosyal yaşam hakkında fikir sahibi olmasını sağlar. Bir olgu ya da olayı anlamasında oldukça etkili olan olay örgüsü, kitaplarda sıklıkla kullanıldığı için bir tür sosyal öğrenme imkanı da tanır.Tüm bunların yanında kitapların çocuklar üzerinde psikolojik etkisi de yadsınamaz bir gerçek. Çocuklar genellikle okudukları kitaplarda bulunan karakterlerle kendilerini özdeşleştirebilir. Bu davranış biçimi çocuklarda empati kurma yeteneğine oldukça etkilidir.

  • EBEVEYNLERLE OKUNAN KİTAPLARIN ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ NEDİR?

    Anne ya da baba ile okunan hikaye kitaplarının en önemli etkisi iletişimi kuvvetlendirmesidir. Çocuk ile anne- baba arasındaki iletişim bağı gelişerek güçlenir. Aynı zamanda, okul öncesi dönemde ebeveynlerle birlikte okunan kitapların, kitabın içerdiği konu ile ilgili ebeveyn ve çocuğa tartışma fırsatı tanır. Tartışmayı başarabilen çocuğun dil gelişimi ve erken yazı yazabilme yeteneği de gelişir.

  • ÇOCUK KİTABI SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

    Çocuklar gördükleri, duydukları ve okudukları her şeyden oldukça fazla etkilenir. Bu sebeple çocuk için kitap seçimi yaparken dikkatli olmakta fayda var. Kitabın içerdiği konu ve resimlerin, çocuğun gerçek hayattan kopmasına sebep olacak şekilde olmaması gerekmektedir. Ayrıca insan, toplum ve hayatın akışı hakkında kötü söylemler ve zararlı telkinler içeren eseler çocuktan uzak tutulmalıdır. Çocuğunuz ile keyifli bir vakit geçirebilmeniz için en güzel, en eğlenceli ve en eğitici çocuk kitaplarına ev sahipliği yapan Cimri, çocukların renkli dünyasına renk katabilmek için online alışverişin keyfini sizlere sunuyor.