Geciktirici Nedir?

Geciktirici prezervatiflerde bulunmasına ve hap olarak da kullanılabilmesine rağmen en yoğun kullanım türleri kabaca ikiye ayrılır; geciktirici krem ve geciktirici sprey.

Yapılan son araştırmalara göre; Her on erkekten sekizi, hayatının bir döneminde cinsel ilişki esnasında erken boşalma sorunu yaşıyor. %20 ila 30 arasında erkekte ise bu sorun kalıcı bir şekilde mevcut. Bazı geciktirici spreyler ve kremler ise içlerinde bulunan bir takım lokal anestezi maddeleri ve E vitamini sayesinde cinsel ilişki süresini arttırıyor. Aslında basit bir anlatımla, daha az hissetmeye ve genital bölgede uyuşukluğa yol açarak süreci geciktiriyor. Ürünün yaygın olarak kullanılmaya başlanması ülkemizde son senelerde yaygınlaşan geciktiriciler, seneler ilerledikçe yapılan araştırma geliştirme çalışmaları ve teknolojik gelişimlerle beraber sürekli değişiyor. Bir takım ürünler ülkemizde bulunmadığı ya da satışı kaçak bir şekilde, yani denetlenmeden yapıldığı için doğru seçimi yapmak insanlar için daha zor bir hale geliyor.

Örneğin Türkiye’de kolay bulunabilen spreyler ve kremler büyük çoğunlukla lidokain bazlı ürünle. İlaçların zaman zaman etki edememesinin temel sebebi de lidokain'in yapısı yüzünden. Lidokain’in en dezavantajlı tarafı; maddenin doğal halde iken kristal bir yapıya sahip olması. Kristal yapıya sahip maddeler vücut tarafından, penisin üzerindeki deriden emilemiyor. Böylece ilaç deri altındaki sinir uçlarına etki edemiyor ve işe yaramamış oluyor. Lidokain ancak Etanol ve Thymol adlı iki madde ile karıştırıldığı takdirde deri altına işlenebiliyor. Lidokain, Etanol ve Thymol’u karıştırarak elde edilen Promescent adlı karışım, daha yeni ürünlerde bulunuyor ve işe yaraması garantili hem de doktorlar tarafından onaylanıyor. Dolayısıyla geciktirici sprey veya krem alırken içinde neler var okuyarak almanızı tavsiye ederiz.

Geciktirici sprey ve kremlerin eczane fiyatları son derece değişken ve araştırdıkça daha ucuzunu bulabileceğiniz bir ürün. Cimri.com’dan yorulmadan araştırabilir ve Stop, Jeomed, Adam&Eve gibi bir çok güvenilir markanın en uygun geciktirici ürünlerini bulabilirsiniz.

Geciktiriciler doktorunuza danışarak bilinçli bir şekilde kullanıldığı takdirde hayatınıza iyi etkisi olabilir. Geciktirici kullanımından önce mutlaka etkilerini detaylı bir şekilde öğrenmek için bir doktora danışılması gereklidir.