Sofralarda yemeklere eşlik eden gazoz, ferahlığı ve lezzetiyle büyük küçük herkesin sevdiği içeceklerdendir. Birçok farklı çeşidi olan bu içecek herkesin ağız tadına hitap eder niteliktedir. Uludağ, Çamlıca, Fruko gibi alanında uzman markaların en lezzetli gazoz çeşitlerini en ucuz fiyat avantajlarıyla Cimri.com’da bulabilirsiniz.

Gazoz Nedir?

Karbondioksit ilave edilmiş su içine şeker, esans, asit düzenleyici ve meyve suları katılarak elde edilen gazlı içeceklerin genel adına gazoz denir. Serinletici ve rahatlatıcı bir içecek olan gazoz; yaz günlerinin vazgeçilmezleri arasına girmiştir. Gazozlar içlerindeki asidin dışarı çıkmasını önlemek için dayanıklı kaplarda kapalı olarak tutulurlar.

Gazoz; yurtdışından 1890’lı yıllarda maden suyu ile birlikte ithal edilmiş ve zamanla birçok ilde farklı isimlerde gazozlar üretilmiştir. Zaman içerisinde bir klasik halini alan gazoz şişeleri evlerdeki ve sinemalardaki yerini almıştır. Birçok yetişkinin hatıralarında önemli yer tutan gazozlar seri üretime geçilerek farklı damak tatlarına hitap eder hale gelmiştir.

Gazoz Çeşitleri Nelerdir?

Yapılış esası neredeyse aynı olan gazozlar içeriklerine göre çeşitlendirilirler. Sade gazoz; herhangi bir meyve esansı ya da meyve suyu içermeyen gazozlardır. Klasiktir ve belli yaşın üzerindekiler için birçok hatırada yer alır. Genç neslin de severek tükettiği bir gazoz çeşididir. Portakallı gazoz; portakal suyu katkılı ve C vitamini destekli gazozdur. Meyveli gazoz çeşitleri arasından en çok tercih edilenlerden biridir. Mandalinalı gazoz; sade gazozun mandalina aromasıyla zenginleştirilmiş çeşididir. Bilinen bu çeşitlerin yanı sıra greyfurtlu gazoz, kan portakallı gazoz ve şekeri azaltılmış light gazoz çeşitleri de vardır ve her biri farklı damaklara hitap etmektedir.

Gazozlar ilk zamanlarda sadece şişelere dolum yapılırken gelişen teknoloji ve artan gazoz çeşitleri ambalajlarda da farklılık getirmiştir. 250 mililitrelik şişelerden sonra pet şişeler 1 litre, 1,5 litre, 2,5 litre gibi ebatlarıyla yaşamımıza girmiştir. Bu şişe çeşitlerini 250 mililitrelik ve 330 mililitrelik teneke kutular izlemiştir.

Gazoz; ağır yemeklerden sonra mideyi hazım konusunda rahatlatır. Her yaş ve kesimden insanın yaz mevsiminde ferahlamak için tükettiği bu lezzetli içecek, buzdolabı raflarında kendine yer bulmaktadır. Davet sofralarının en sevilen meşrubatlarından olan gazoz, sadece yaz aylarında değil diğer mevsimlerde de sıklıkla tüketilir.

Cola Nedir? Kola Ne Zaman Bulundu?

Her sofranın vazgeçilmezi, yaz günlerinin olmazsa olmazı, ferahlığı ve lezzetiyle her yaştan insanın serinleme tercihi olan, Coca Cola, Cola Turka, Pepsi gibi dev markalara ait cola çeşitlerini Cimri’den en ucuz fiyat avantajlarıyla alabilirsiniz.

Alkolsüz bir içecek olan kola, karamelize edilmiş şekerle tatlandırılmış, kendine özel formülü olan, asit ve kafein içeren gazlı bir içecek türüdür. Kola kafein miktarı 100 gram için 8 mg’dır. Bütün dünyada ve ülkemizde en çok tüketilen içecektir kola.

1886 yılında eczacı Dr. John Pemberton tarafından bulunmuştur. Özel bir formülle şurup şeklinde imal edilen ve ilk başlarda çok rağbet görmeyen cola, zaman içinde inanılmaz bir atılım yaşamış ve bütün dünyada farklı markalar altında insanlarla buluşmuştur.

Günümüzde yaz sıcağında sahillerden evlere, köyden kente kadar her noktada tüketilen, en büyük serinlik ve ferahlık kaynağı olan kola; 1950’li yıllardan sonra ülkemizde adından sıkça bahsedilmeye başlanmış ve tüketimi hızla artmıştır.

Kola Çeşitleri Nelerdir?

İçerdiği özel formülle tüm dünyanın sevdiği kola; ambalaj ve içerisindeki şeker oranı ile birçok farklı çeşitte tüketiciyle buluşmaktadır. Farklı firmalara ait teneke kutu kola çeşitleri 250 ml ve 330 ml olarak piyasaya sunulmaktadır. Ambalaj olarak pet şişe tercih edilen kola çeşitleri ise 500 ml, 1 lt, 1,5 lt ve 2,5 lt olarak üretilmektedir. Büyük ailelerin en güzel sofralarına 2 ya da 2,5 litrelik kolalar eşlik etmektedir.

İçerisindeki şeker oranı düşürülerek ilk önce light kola dediğimiz kola çeşidi piyasaya çıkmıştır. Şeker tüketiminden kaçınanlar için üretilen; markasına göre zero ya da max adını alan çeşitli kolalar da çok tercih edilmektedir. Limonlu kola çeşitleri de farklı damak tatlarına hitap etmektedir.

Üretiminin ilk yıllarında kola cam şişede tüketimi tercih edilen bir üründü. Zamanla değişen ambalajlarda soframıza gelse de cam şişe popülerliğini ilk günkü gibi korumaya devam etmiştir. Bütün dünyada fast food yemek kültürüne dâhil olmuş, ülkemizde ramazan sofralarında ve her yemeğin yanında kendine yer bulmayı başarmıştır. Yaz-kış sürekli tüketilebilen kola, hararet giderici ve serinletici özelliğe sahiptir.

Enerji İçeceği Nedir?

Özellikle adrenalin severler ve spor tutkunları için vazgeçilmez hale gelen, her yaştan insanın yaz kış severek tükettiği Red Bull, Burn, Ülker, Powerade gibi markalara ait enerji içeceği çeşitlerini Cimri.com’da bulabilir, en ucuz fiyat avantajlarından yararlanabilirsiniz.

İçerisinde kafein, bitki özleri, aminoasitler, şeker ve değişik tatlandırıcılar bulunan, içimiyle zihinsel ve fiziksel uyarıcı etki yapan bir içecek türüdür. Farklı boy ve ambalajlarda satışa sunulur.

Enerji içeceği içerikleri farklı markalara göre değişse de bazı maddeler her üründe olmazsa olmazdır. Özellikle kafein; çay, kahve ve çikolatada bulunan ve konsantrasyon iyileştirici özelliğe sahiptir. Taurin bir aminoasit çeşididir ve insan vücudunda kas, beyin ve kalpte doğal olarak bulunur. B grubu vitaminler ve şeker de enerji içeceğinin içeriğindeki önemli maddelerdendir.

Enerji İçeceği Çeşitleri Nelerdir?

İçeriğinde şeker olmayan ya da çok az olan çeşidi şekersiz enerji içeceği olarak adlandırılır. Şeker oranı belli limitlerde olanı ise şekerli enerji içeceği ismini alır. İçine katılan meyve özü içeren çeşitler ise son zamanlarda artmaktadır. Yaban mersinli enerji içeceği en revaçta olan çeşittir.

Fiziksel ve zihinsel aktiviteler esnasında bir adım öne çıkmak isteyenler için kullanımı çok yaygın olan enerji içecekleri; bisiklet, koşu, maraton, futbol ve basketbol gibi spor dallarıyla ilgilenenlerin tercihlerindendir. Hoş aromatik yapısı, serinletici özelliği ile yaz mevsiminde sörf ve plaj voleybolunu sevenlerin yeni trendi haline gelmiştir. Sadece sporcular tarafından değil, ofiste iş yetiştirmek isteyenler, günlük iş temposu çok yoğun olanlar tarafından da sıkça tüketilir. Yoğun ders çalışma sırasında kaybedilen dikkat ve enerjiyi toplamak için öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Uzun dağ yürüyüşleri, çok fazla enerji gerektiren spor aktivitelerinde tüketimi, kişinin enerjisini toplamasını ve daha uzun süre aktivitesine devam etmesini sağlar. Özellikle yaz aylarında soğuk içimiyle hem ferahlık sağlar hem de içerdiği enerji ile her türlü fiziksel aktiviteyi zorlanmadan yapmanızı sağlar.

Birçok farklı boy ve çeşitte olan enerji içeceği çeşitlerine Cimri.com’dan göz atabilir, birçok fiyat seçeneği arasından en ucuz enerji içeceğini almanın keyfini yaşabilirsiniz.