Percell Gaga Taşı-Kumu

En Ucuz Percell Gaga Taşı-Kumu Fiyatları

1 ürün gösteriliyor.
Fiyat Aralığı
  -  

Quik ve Gold Wings markalı en uygun fiyatgaga taşı ve kumlarıcimri.com sitesinde bulabilirsiniz.

Gaga taşı ne işe yarar?

Kuşların gagaları da aynı insanların tırnakları gibi uzar ve sağlıklı kalabilmeleri için düzenli olarak törpülemeleri gerekir. Doğada yaşayan kuşlar, çevredeki kaya ve taşlara gagalarını törpüleyebilirken, kafes kuşları bunu yapamaz. Gaga törpülenmezse, kuş bir süre sonra yem yemekte zorlanabilir. Bu nedenle küçük bir tel ile kafesine asılacak olan bir gaga taşı ile bu ihtiyaçlarını giderebilirsiniz. Kuş, bu taşı görüp ne olduğunu anladıktan bir süre sonra gagasını törpülemeye başladığını görürsünüz. Eğer kuşunuzun kafesine ilk kaz bir gaga taşı asıyorsanız, kuşunuz bundan rahatsız olup korkabilir. Kuşunuzun korktuğunu ve istemediğini düşünüp bu taşı çıkartmamanız önemlidir, çünkü bu taş kuşunuzun ihtiyacı olan bir şeydir. Gaga taşları, alçı ve kireçten yapılabildiği gibi mürekkep balığı kemiğinden yapılmış olan çeşitleri de vardır.

Kuş kumu ne işe yarar?

Doğadaki kuşlar, yediklerini rahat hazmedebilmek için bir miktar kum ve küçük taşları da yerler. Çözünemeyen ve çözünebilen kumlar olmak üzere iki çeşit kuş kumu vardır. Kum içerisindeki mineraller kuşların sindirimine yardımcı olur. Bu nedenle kafes kuşları için hazır şekilde satılan kuş kumları vardır. Bu kumları, yemliklerine bir miktar karıştırarak kullanabilirsiniz. Kuş kumlarını kafesin altına dökmek sakıncalıdır. Kafesin altı kirli olacağından kuşunuz hasta olabilir. Bu nedenle kuşun yiyeceği şeyler mutlaka yemliğine konulmalıdır. Kuş kumu yerine ince kırılmış yumurta kabuğu da verilebilir.

Kuş kumu gerekli midir?

Kuşların yedikleri yemler, ilk olarak kursak bölgesine ardından da taşlık bölgesine geçerler. Taşlık bölgesinde bulunan taneli kumlar sayesinde yediklerini en iyi şekilde hazmederler, ancak bu kumlar zaman içerisinde aşınır ve küçülür. Dolayısıyla sindirme işlemini gerçekleşmesi zorlaşmaya başlar. Kuşunuza, uygun içerikli kuş kumu verdiğinizle bu yıpranan ve eksilen taşlar yenilenmiş olur. Bu nedenle kafeste yaşayan kuşlara kuş kumu verilmesi faydalıdır.

Kuşlarınız için en ucuz gaga taşı ve kumunu cimri.com sitesinde yer alan kuş kategorisindeki gaga taşı ve kumu sekmesinden inceleyebilirsiniz.