• Yağsız veya az yağlı kızartma makinesi olan fritözler, elektrikli mutfak aletleri kategorisindeki ürünlerden biridir. Fritözlerin en önemli özelliği kokusuz kızartma yapmayı sağlamasıdır. Farklı güç ve yağ hazne kapasitesine sahip fritözlere Cimri’de; Tefal, Korkmaz, Goldmaster, Arnica, Delonghi gibi onlarca markanın içerisinden, size en uygun fritöz modellerine en ucuz fiyatlandırma seçenekleri ile hızlıca ulaşabilirsiniz.

  • Fritözler nasıl kullanılır?

    Fritözünüz ile kızartma yapmadan önce mutlaka fritözünüzün temiz olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Fritözünüzde, uygun büyüklükte ve kızartmaya uygun olan tüm yiyecekleri kolayca pişirebilirsiniz. Öncelikle kızartacağınız malzemelerin miktarına göre fritöze yağ eklemeniz gerekmektedir. Küçük bir porsiyon hazırlıyorsanız, yağ haznesini doldurmak hem enerji hem de yağ israfına neden olacaktır. Yağı hazneye koyduktan sonra ısınmasını beklemeli ve gösterge ışığı yandığında malzemelerinizi eklemelisiniz. Pişme süresinin sonunda sepeti yukarıya kaldırmalı, fritözün kapağını açmalı ve fazla yağların hazneye akmasını sağladıktan sonra servis tabağınıza koyabilirsiniz. Fritözlerin kullanımında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan ilki, fritözün içerisine sulu malzemeler koymamanız gerekmektedir. Aynı zamanda fritöz tamamen soğumadan, temizlik işlemlerine başlamamanız gerekmektedir.

  • Fritözler nasıl temizlenir?

    Yağ lekeleri her zaman temizlemesi zahmetli ve yorucu olan lekelerdendir. Temizliği de kullanım sıklığına bağlı olarak değişen fritözleri, doğru yöntemleri kullanarak temizlemeniz hem zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak hem de fritözünüzün daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Fritözünüzü temizlemeye başlamadan önce, fritözünüzün fişini çekmeli ve içerisindeki soğuk yağı bir saklama kabına boşaltmalısınız. Fritöz sepetinizi, içi deterjanlı sıcak su ile dolu bir bulaşık tasının içine koymalı ve yağ lekelerinin çözülmesi için beklemelisiniz. Fritözün iç kısmındaki yağ ve kurumuş yemek kalıntıları için nemli bir bez ile ön temizlik yapmalı ve ardından raspa gibi kazıyıcı malzemeler ile aşırı güç uygulamadan temizlemeye devam etmelisiniz. Deterjanlı suda beklettiğiniz fritöz sepetini süngerle temizledikten sonra kurumaya bırakabilirsiniz. Fritözünüzün dış bölümü portatif ise elinizle yıkayabilirsiniz, eğer fritözünüzün dış bölümü portatif değilse ıslak mendil yardımı ile dış temizliğini de kolayca yapabilirsiniz.

    Siz de ihtiyaçlarınıza en uygun fritöz modellerine Cimri.com’dan göz atabilir ve en ucuz modellerine kolayca sahip olabilirsiniz!