Kâğıt; icat edilmesinden sonra, her ülkeye ve her yere yayılmıştır. Kullanılmadığı alan neredeyse yok gibidir. En çok resmi kurumlarda ve ofislerde kullanılır. Önemli dosya ve evrakların çoğaltılması, bütün kurumlar için büyük önem taşır. Bu çoğaltma işleminin olmazsa olmazı A4 kâğıt, diğer ismiyle fotokopi kâğıdıdır. Siz de Xerox, Copier Bond, Navigator gibi markalara ait en ucuz fotokopi kağıdını Cimri.com’dan temin edebilirsiniz.

Fotokopi Kâğıdı Nedir?

Özel baskı işlemlerinden geçirilerek hazırlanan, fotokopi makinesinden gelen mürekkebi dağıtmama özelliği ile farklılaşan bir kâğıt türüdür. En yaygın kullanılan beyaz fotokopi kâğıdı olsa da renkli seçenekleri de mevcuttur. Fotokopi kâğıdı ebatları; en çok tüketilen A4 fotokopi kâğıdında 210x297 mm ölçülerindedir. A5 fotokopi kâğıdının ölçüsü ise 148x210 mm’dir. En büyük boy olan A3 fotokopi kâğıdı 297x420 mm ölçülerindedir.

Fotokopi Kâğıdı Nasıl Seçilir?

Kâğıt seçerken kullanım esnasında yırtılma olmaması ve baskı kalitesini olumsuz etkilememesi için kalınlığına ve sağlamlığına özen gösterilmelidir. Fotokopi kâğıdı ağırlığı 80 gr olmalıdır. Gramajı düşük kâğıtlar ışık geçirgenliği yaparak, kâğıdın arkasına yansıma yapabilir. Yüzey düzgünlüğü ve pürüzsüzlüğü de baskı kalitesini etkileyen bir etmendir. Ofis ortamında tüketimi çok fazla olan fotokopi kâğıdında kalitesiz çeşitler istenilen sonucu vermeyeceğinden daha büyük masraf kapısına yol açabilir. İşletme gider kalemleri içinde yüksek bir rakam tutan fotokopi kâğıdı bu yüzden iyi seçilmelidir. Unutulmaması gereken noktalardan biri; yirmi adet ağaç kesilerek sadece 1 tonluk kâğıt hamuru üretimi yapılabilmektedir. İyi bir kâğıt seçimi ile doğaya da saygımızı artırırız.

Fotokopi kâğıtlarının saklanma koşulları da önemli bir konudur. Uygun ısı ve nem koşulları önem arz eder. 18-22 derece ısı ve %45-55 nem aralığının ideal olduğu göz önünde tutulmalıdır. Yatay şekilde düzenlenmesi ve yere temas etmeyecek şekilde istiflenmesi fotokopi kâğıdının ömrünü uzatır.

Bir paket almak yerine, toplu alımlarda daha avantajlı fiyat seçeneklerinden yararlanabileceğinizi unutmamalısınız. Cimri’de en kaliteli kâğıt markalarının seçeneklerini, en uygun fiyat avantajı ile bulabilirsiniz. İster beyaz, ister renkli, birçok boyutta fotokopi kâğıdına en ucuz seçeneklerle sahip olabilirsiniz.