• Beyaz eşya kategorisinde bulunan fırınlar, yemekleri pişirirken aynı zamanda lezzet de vermektedir. Fırınlar, ısıdan yararlanarak yemekleri pişirmektedir. Farklı hacimlere, enerji sınıflarına ve göz sayılarına sahip olan fırınların pek çok modeli bulunmaktadır. Cimri’de Arçelik, Profilo, Termikel, Siemens, Beko gibi yüzlerce markanın size en uygun fırın modellerini bulabilir, en ucuz fiyat seçenekleri ile hemen sahip olabilirsiniz.

  • Fırın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

    Fırınlar yemek yaparken hayatınızı da oldukça kolaylaştırmaktadır. Bu kadar etkili ve önemli mutfak aleti olan fırınları seçerken de hassas davranmalı ve özelliklerine dikkat ederek özenle seçilmelidir. Elektrik ile çalışan her alette olduğu gibi fırınlarda da seçerken ilk dikkat edilmesi gerekilen güvenlik olmalıdır. Fırınınızın ısı ve elektrik yalıtımının iyi olmasına emin olmanız gerekmektedir. Fırınınızda cam kapakların bulunması, yemeğin dışarıdan da kontrol edebilmenizi sağlarken, kapağını açarak ısıyı bölmenizi de engellemektedir. Yemeğinizi pişirirken ısının aynı anda ve yemeğin her tarafına eşit şekilde dağılmasını tercih ediyorsanız turbo fırınları tercih etmeniz gerekmektedir. Izgara için kullanacaksanız da statik fırınlar tercih edilebilmektedir. Tercih edeceğiniz fırının enerji seviyesine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazı fırın modelleri elektrik akımını daha çok çektiğinden enerji seviyeleri önem arz etmektedir. Ek olarak fırınınızın kolay temizlenebilir olması da oldukça önemli bir unsur olacaktır.

  • Fırın Nasıl Temizlenmelidir?

    Yemek yapma esnasında en çok önem verilen temizlik ve hijyen, sağlık için çok önemli unsurlardır. Fırınlarınızın temizliğinde kullanacağınız malzemelerin de bu iki kriteri doğru bir şekilde yerine getirdiğinden emin olmanız gerekmektedir. Eğer bu konudan emin olamıyorsanız da, evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz doğal bir temizlik ürününü kendiniz hazırlayabilirsiniz. Fırınınızı temizlemek için hazırlayacağınız karışımda ihtiyacınız olan malzemeler; yarım su bardağı arap sabunu, bir bardak karbonat, su bardağının çeyreğini kaplayacak kadar beyaz sirke ya da elma sirkesi ve sudur. Bütün malzemeleri karıştırarak macununuzu kolayca hazırlayabilirsiniz.

    Öncelikle fırınınızın tepsilerini ve ızgaralarını çıkararak lavaboda temizlemeniz gerekmektedir. Hazırladığınız macunu, fırının tabanına ve yanlarına sürdükten sonra fırınınızın kapağını kapatarak sekiz saat boyunca bekletmeye alın. Bu macunu fırının camına ve kapağına sürmemeniz gerekmektedir. Fırının kapağı ve camı karbonatlı su ile silinerek kolayca temizlenebilmektedir. Fırının içerisinde beklettiğiniz macunu, bir kap su ve sünger yardımı ile kalan kir birikintilerinden arındırarak kolayca temizleyebilirsiniz. Siz de birbirinden lezzetli yemekler yapmak için, size ve mutfağınıza en uygun fırın modellerine Cimri.com’dan kolayca ve en ucuz fiyatlarla ulaşabilirsiniz.