EZME ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Birbirinden lezzetli ezme çeşitleri, kahvaltılar ve öğün aralarında keyifle tüketilmektedir. Bunlardan en bilineni fıstıktan üretilenidir. Yer fıstığı ve Antep fıstığından (Şam fıstığı) yapılan fıstık kreması türleri vardır. Yerfıstığı, baklagiller familyasından bir bitkidir. Tohumlarında yüksek oranda protein, vitaminler, karbonhidrat ve yağ ihtiva eder. Besin değeri yüksek bir bitkidir. Yer fıstığının tohumundan sapına kadar her yeri değerlendirilir. Antep fıstığı ise, özellikle Gaziantep ve Şanlıurfa yöremizde yetiştirildiği için bu ismi almıştır. Bu bölgelerde yetiştirilen fıstıklar, ülke geneline dağılır. Fındık ve fıstık ezmeleri, tatlı severlerin vazgeçemediği yiyeceklerdendir. Bu besinler, ekmek üzerine sürülerek, pastaların dondurmaların yanına eklenerek, kreplerin üzerine sürülerek veya direkt olarak kaşıklayarak tüketilebilir.

Fındık ve fıstık ezmelerinin özellikleri nelerdir?

En çok tercih edilen çeşitler, fındık ve fıstık ezmeleridir. Hem yetişkinler hem de çocuklar severek tüketir. Fıstıktan üretilenler, kalori değeri yüksek, enerji veren besinler arasındadır. Fıstık ezmesinin faydaları, güçlü antioksidan olması, hücre yenilenmesine destek olması, potasyum ve magnezyum vitaminlerini içermesi, yüksek miktarda protein ve lif içermesi nedeniyle hem sporcular hem de yoğun tempoda çalışanlar tarafından tüketilmektedir. Bu ürünler, aynı zamanda çocukların da çok sevdiği besinler arasındadır. Bu besinler, aynı zamanda ısırılarak yenecek şekilde de satılmaktadır. Silindir şeklinde yeşil fıstıklı tatlılar, küçük atıştırmalıklar olarak da tüketilebilir.

Bu tatlılar da kalori bakımından zengin, enerji verici, faydalı yağlar içeren besinlerdendir. Fındık, daha çok Karadeniz Bölgesi’nde yetişir. Fındık kremaları da hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından oldukça sevilir. Ayrıca kakaolu fındık kremaları da kahvaltılarda ekmeğe sürülerek yenebilir.

Ezmelerin fiyatları ne kadardır?

Bu ürünlerin fiyatları, ürünün çeşidine ve üretici markaya göre değişkenlik gösterir. Bu tatlıları seviyor ve en uygun fiyatlı olarak satın almak istiyorsanız, cimri.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Balparmak, Tat, Gold ve Sarelle markalı tatlılar, farklı ambalaj ölçüleri ile, en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinde mevcuttur. Satın almak istediğiniz ürünler üzerindeki ‘fiyat alarmı’ butonunu yeşil konuma getirerek, indirim ve fırsatlardan haberdar olabilirsiniz. Ayrıca, pens ve fırçalar da bulunmaktadır.

https://www.cimri.com/ezme-krem-cikolata

KREM ÇİKOLATA NEDİR?

Çocukluk yıllarından itibaren en sevilen gıdalardan biri olan çikolatanın en özel formu krem çikolatadır. Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi, ekmekle yakın arkadaşı ve ramazan pidesinin dostu olarak gönüllere taht kurmuştur. Tek başına kaşık ile yenmesi ile tek başına bir mutluluk kaynağıdır. Üzüntülü anlarda imdada yetişen, garantili bir mutluluk kaynağıdır krem çikolata.

Bu ürünlerin yapımı özel işlemler gerektirir ve her markanın kendi özel formülü vardır. Bu besinler, fındık da içerebileceği gibi sade de olabilirler. Yoğun miktarda süt, fındık, kakao yağı ve şeker içerirler. Kalorileri yüksektir ama alınacak haz bu kaloriye fazlası ile değecektir. Abartılmadan tüketildiğinde kilo aldırması ve zararlı olması beklenmez. Yediğim besin kaç kalori diye düşünmektense, anın keyfini çıkarmak çok daha mantıklı olacaktır. Çikolatanın mutluluk kaynağı olarak Serotonin salgılatması bilimsel bir gerçektir ve krem çikolata da en güzel serotonin kaynaklarından biri olarak dolaplarımızda yerini almıştır.

Krem Çikolatalı Kek, Kurabiye ve Islak Kek Nasıl Yapılır?

Bu besin, klasik kullanımları dışında kek, ıslak kek ve kurabiye yapımında da kullanılmaktadır. Normal kek karışımınızın hazırlanma aşamasında kakao eklemesi yapılacağı aşamada krem çikolata ekleyebilirsiniz. Krema ile karıştırarak kek karışımına eklediğinizde ıslak kek formunu elde etmeniz daha kolay olacaktır. Kurabiye karışımlarına eklemeniz brownie kurabiye kıvamını yakalamanızı sağlar. Normal hazırladığınız kek karışımınızı kalıba döktükten sonra bir kaşık yardımı ile krem formunda çikolata eklemeniz ise pişirme sonrasında dilimlendiğinde akışkan alanlar oluşturur. Mikrodalga fırında yapılan fincan keklerde krem çikolata kullanımı ile kolay çikolatalı sufle tarifi elde edebilirsiniz. En kolay tarif için ise bir bardak içinde biraz süt ve bir tatlı karışı unu karıştırıp, içine bisküvi parçaları kırdıktan sonra, bolca krem formunda çikolata ekleyip mikrodalgada 5 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Krem çikolatalı ıslak akışkan kekinizi afiyetle yiyebilirsiniz. Farklı bir lezzet içinse çikolata katkılı tost yapmayı deneyebilirsiniz.

Sofralarınızdan eksik olmayacak, severek tüketeceğiniz Torku, Nutella, Nestle, Ülker, Sarelle, Dr. Oetker,Kenton, ve Algida marka ürünleri, cimri.com sitesinde, en uygun fiyat garantisi ile bulabilirsiniz.