Yurt dışı seyahatlerinde ve yabancı iş ortaklarıyla yapılacak toplantılarda çok yararlı olabilecek olan elektronik sözlükler, birden fazla dilde kelime, bazen de cümle çevirisi sunarlar. Seyahate çıkarken yanınıza elektronik sözlük alarak ihtiyaç duyacağınız anlarda istediğiniz dilde kendinizi ifade edebilirsiniz. İletişim için büyük bir kolaylık sunacak olan elektronik sözlükler, dil öğrenmeyi kolaylaştırmak için de tercih edilebilirler.

Elektronik Sözlükler Ne İşe Yarar?

Elektronik sözlükler, hızlı, kolay bir biçimde kelime ve cümle tercüme etmek üzere kullanılırlar. Yurt dışına çıktığınızda gideceğiniz ülkede konuşulan dilde ihtiyaçlarınızı ifade etmek ya da size yöneltilen soruları yanıtlayabilmek, konuşulanları az da olsa anlayabilmek üzere elektronik sözlüklerden yararlanabilirsiniz. Benzer şekilde dil öğrenirken yanınızda taşıyacağınız bir elektronik sözlük yardımıyla kelime dağarcığınızı genişletebilir, kelimelerin telaffuzlarını daha kolay öğrenebilirsiniz. Eğer ihracat, ithalat gibi sürekli yurt dışı ile iş yapıyor ancak söz konusu ülkelerin dillerine hakim olamadığınız için kısa toplantılarda dahi zorlanıyorsanız yine elektronik sözlük çeşitlerinden birini tercih ederek kullanabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak KPDS, ÜDS gibi yabancı dil sınavlarına hazırlık için de elektronik sözlük kullanılabilir. Zira, bazılarının yazılımında test soruları da kullanıcıya sunuluyor.

Elektronik Sözlük Nedir?

İki dilde ya da birden fazla dilde çeviri yapabilen, kullanıcısına dil desteği sunacak bir yazılımla geliştirilmiş cihazlardır. Genellikle yanınızda taşıyabileceğiniz şekilde küçük ve kompakt bir tasarıma sahiptirler. LCD ekranlı elektronik sözlükler günümüzde giderek daha çok tercih edilirken matriks ve TFT ekranlar da kullanılıyor.

Elektronik sözlük fiyatları bir markadan diğerine değişebildiği gibi genellikle klavye, ekran özellikleri ve donanım açısından kullanıcıya sunabildikleri detaylar fiyata etki eder. En ucuz elektronik sözlük ürünü için ya da aradığınız elektronik sözlüğü en avantajlı fiyatla almak için cimri.com’dan yararlanabilirsiniz. Poly Lingua, Engstar, Engtron gibi farklı markalar arasından tercih yapabilirsiniz. Cimri, aradığınız ürüne online satış platformlarında verilen farklı fiyatları karşılaştırmalı olarak ekranınıza yansıtır.

Elektronik sözlükler işlevlerine göre çeşitlendirilirler. Konuşan çevirmen elektronik sözlükler, sözlük formatındaki elektronik sözlükler ve soru bankası şeklinde yazılım sunabilen elektronik sözlükler en popüler olanlarıdır.