• Bisiklet kategorisinde bulunan elektrikli bisikletler ulaşım kolaylığı sağlaması açısından tercih edilmektedir. Sadece elektrik enerjisi ile çalışması, bazı modellerinde de pedal desteğinin var olması ile pratik bir şekilde yol katedilebilen elektrikli bisiklet modelleri de farklılık göstermektedir. Cimri’de siz de ihtiyaçlarınıza ve tarzınıza en uygun elektrikli bisiklet modellerine, Yuki, Salcano, Ghost gibi markaların içerisinden en ucuz fiyat karşılaştırmaları ile sahip olabilirsiniz.

  • Elektrikli bisikletler nasıl çalışır?

    Elektrikli bisikletler, kullanıcıların pedal çevirerek sağladığı güç ile elektrik enerjisini birleştirerek tekerleklerinin dönmesini sağlamaktadır. Elektrik ile sağlanan gücün yalnızca tekerleğin dönmesi için tekere aktarılması buradaki en önemli noktadır. Tekerleklerin elektrik enerjisi ile dönmesini sağlayan motor, ön veya arka teker göbeğine monte edilir ve bu motor sabit bir bobinden oluşmaktadır. Motorun çalışması için ihtiyaç duyulan tek şey elektriği sağlayan bir akü ya da pildir. Motorun bobini, elektrikli bisikletin iskeletine yerleştirilmektedir ve sabittir, tekerlekle birlikte dönmez. Elektrikli bisiklette tekerlekle birlikte dönen parça, motor çarkıdır.Motor çarkları, elektrikli bisikletin arka tekerleğine bağlanır ve bobinin etrafında dönerek arka tekerleğin dönmesini sağlamaktadır. Elektrikli bisikletler, karışık gözükse de oldukça kolay prensiplerle çalışmaktadır ve pil veya akünün gücüne göre çeşitli hızlara ulaşmaktadır.

  • Elektrikli bisiklet seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

    Elektrikli bisikletleri alırken dikkat edilmesi gerekilen bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan ilki elektrikli bisiklet modellerini seçerken sadece dış görünüşüne göre değil, nerede kullanacağınız ve ihtiyaçlarınıza bağlı seçimlerinizi yapmanız gerekmektedir. Elektrikli bisikleti kullanacağınız alanlar eğimli alanlarsa, çoğu model 15 derece eğime kadar çıkabilmekte olduğundan, tercihlerinizi bu doğrultularda yapmanız gerekmektedir. Elektrikli bisikletler hız yapmak ya da yük taşımak için kullanılmamalıdır. Bu durumlar, elektrikli bisikletinizin daha kolay yıpranmasına ve fonksiyonlarını yitirmesine sebep olacaktır. Kullanacağınız bölgedeki, elektrikli bisiklet tamiri yapan yerleri tespit etmeniz, herhangi bir sorun ile karşılaşacağınızda gitmenizi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda, ulaşım kolaylığı ve ehliyet zorunluluğu olmaması sebebiyle tercih sebebi olan elektrikli bisikletlerde, yeni yasalar ile birlikte ehliyet zorunluluğu getirilmiştir. Elektrikli bisikletin kullanımında mutlaka A1 ehliyete sahip olmanız gerekmektedir.

    Siz de, bulunduğunuz bölgeyi doğru analiz ederek en uygun elektrikli bisiklet modellerine Cimri.com’dan kolayca ulaşabilir ve en ucuz modellere sahip olabilirsiniz.