iştirakidir.
Ana Sayfa > Bilgisayar & Yazılımlar > Bilgisayarlar > Dizüstü Bilgisayar >
0.0TL (0 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Probook PRBG7810 Probook PRBG7810, performasn odaklı yapılandırma ile klasik orta seviye bilgisayarları arasında ilginç bir noktada yer alıyor. Çok güçlü olduğu yanları bulunduğu gibi zayıf yanları da bulunuyor.
Yazar: Ferhat Verdi 21/05/2015

Orta seviye dizüstü bilgisayar seçenekleri arasında ilgi uyandıran modellerden biri de Probook PRBG7810. RAM, ekran gibi özelliklerde birçok muadilinden önde olması sayesinde dikkat çeken modelin eksi yanları ise potansiyel kullanıcılarını düşündürüyor.

Probook PRBG7810, performans odaklı yapılandırma ile klasik orta seviye bilgisayarları arasında ilginç bir noktada yer alıyor. Çok güçlü olduğu yanları bulunduğu gibi zayıf yanları da bulunuyor. Ancak güçlü yanları gerçek anlamda fark yaratma eğiliminde. Şimdi bu modeli tasarımından donanımına irdelemeye başlayacağız. Orta seviye dizüstü bilgisayar satın alma düşüncesinde olan ve Probook satın almayı düşünen kimselere modele yakından bakarak fikir vermeye çalışacağız.

Tasarım

15.6 inç ekranlı Probook PRBG7810, iyi bir malzeme kalitesi ile sizi karşılıyor. Tasarımında tuhaf bir şekilde retro havaları hakim. İnce yapısı ile gayet güzel görünen ekran çerçevesindeki model görünüm; ekran menteşelerinden itibaren ortadan kalkıyor. Yanlardaki bu menteşeler bir hayli eski bir tasarım anlayışını yansıtıyor ve fazlasıyla endüstriyel gözüküyorlar. Ön panel, bir hoparlör ve havalandırma açıklığının ardından başlayan klavye ile touch pad ile tamamlanıyor.

Klavye tuş takımı, kullanımda gayet iyi olmakla birlikte genel ön panel tasarımında biraz fazla küçük kalıyor gibi. Tuş aralıkları ve yükseklikleri ise oldukça iyi; yazı yazan veya oyun oynayan kimseler için tuşlar kullanışlı. Touch pad ise ayrı bir tasarım tuhaflığı içeriyor. Belki de 15.6 inç ekranlı dizüstü bilgisayar modelleri arasında daha küçük bir touch pad yok; bu kısmın bu kadar dar olması kullanımda zor anlar yaşamanıza yol açabilir. Probook PRBG7810, 9-in-1 kart okuyucu, 2 adet USB 3.0, 1 USB 2.0, optik sürücü, HD kamera, VGA özelliklerine sahip. Peki donanıma dair öne çıkanlar neler?

Donanım

Probook PRBG7810, orta seviye dizüstü bilgisayar kategorisinde az rastlanan bir işlemci modülü ile geliyor. Üründe Intel Core i7 işlemci var; bu işlemci ile ulaşılan saat hızı Turbo Boost devreye girdiğinde 3.1 GHz. İşlemcinin 3. Nesil olduğunu ise vurgulamakta fayda var. Yani güncel değil.

1 GB Nvidia GeForce GT635M ekran kartına sahip olan Probook PRBG7810, bu noktada da güncellikten bir hayli uzak bir seçenek sunuyor. Güncel yüksek grafikli oyunların bu bilgisayar üzerinde oynanabilmesi zor olduğunu belirtelim. Üründe sistem belleği ise 4 GB. Maksimum RAM kapasitesi ise 16 GB. HDD kapasitesi ise 500 GB. 6 hücreli bataryaya sahip olan Probook PRBG7810, size 4 saat civarı şarj dayanıklılığı sunuyor.

Üründe en önemli artı değer ise ekranı. 1600 x 900 piksel çözünürlüklü Probook PRBG7810 ekranında görüntü sunumu muazzam derecede iyi; ekranın parlaklığı ve canlılığı da çok iyi. Ekranı, multimedya severler için çok yetenekli; buna karşın oyuncular için performansının düşük kalacağını bir kez daha belirtelim.

Sonuç

Probook PRBG7810, multimedya canavarı bir dizüstü bilgisayar. Bu ürün ile film izlemek gerçek bir keyif. Yalnız bunun haricinde çok sayıda eksi yönünün de bulunduğu bir gerçek. İşlemci ve grafik yapısının güncel olmamasının haricinde örneğin 3 kg’dan ağır ve taşınabilmesi çok zor. Üründe açılma-kapanma süreleri de biraz uzun. Multimedya üzerinde yoğunlaşan bir kullanım alışkanlığına sahipseniz Probook PRBG7810’u tercih edilebilir modeller arasında konumlandırabilirsiniz.

Ferhat Verdi 21/05/2015
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.