iştirakidir.
Ana Sayfa > Bilgisayar & Yazılımlar > Bilgisayarlar > Dizüstü Bilgisayar >
0.0TL (0 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Lenovo Flex 2 Lenovo Flex 2, dokunmatik özellikli 15,6 inç boyutundaki geniş ekranı, zengin bağlantı seçenekleriyle iddialı bir dizüstü bilgisayar olarak değerlendirilebilir.
Yazar: Cenk Atlı 24/12/2014

İlk Bakış

Lenovo Flex 2, dokunmatik özellikli 15,6 inç boyutundaki geniş ekranı, zengin bağlantı ve multimedya seçenekleriyle oldukça iddialı bir masaüstü-yedeği dizüstü bilgisayar modeli olarak değerlendirilebilir. Oldukça esnek bir tasarıma sahip olan cihaz, yüksek performansıyla da dikkat çekiyor. Diğer yandan, Flex 2'nin batarya kapasitesi gibi rakiplerinin biraz gölgesinde kaldığı yanlar da var. Daha detaylı bir karşılaştırma için cihazın özelliklerine yakından bakalım.

Tasarım

Lenovo Flex 2'nin tasarımında ilk dikkat çeken ayrıntılardan birisi cihazın ekran menteşelerinin daha önceki modellere göre biraz daha büyük boyutlu olması. Bu menteşelerin bir önceki yıl piyasaya sürülen Lenovo IdeaPad Flex 14'te tanıtılan menteşe konseptinin daha geniş bir tekrarı olduğu söylenebilir. Oldukça esnek olan ekran 180 derecenin de ötesinde yaklaşık 300 dereceye kadar geriye yatırılabiliyor. Bu sayede, cihazın klavyesi masanın üzerine yüz üstü bir biçimde yerleştirerek ekranı daha da ön plana çıkaracak biçimde kullanılabiliyor.

Ekran

Flex 2'nin en iddialı olduğu alanlardan birisi de cihazın 10-nokta özellikli, oldukça hızlı bir biçimde tepki veren dokunmatik ekranı. 15,6 inç boyutunda ve 1920 x 1080 piksel çözünürlüğündeki ekranın son derece net ve parlaklık düzeyi de yeterince yüksek bir görüntü kalitesi var. Cihazın bu anlamda, Lenovo Flex 14, Acer Aspire M5-583P-6637 ve Acer Aspire V5-573PG-9610 gibi rakiplerinin 1366 x 768 piksel çözünürüklü ekranlarından çok daha başarılı bir ekrana sahip olduğu anlaşılıyor. 1080p HD videoların da oldukça net ve detaylı olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte ekran üzerinde geniş tablo ve grafik çalışmaları için de kullanıcılara yeterince büyük bir alan sağlıyor.

Kullanım

Cihazın siyah renkli kasasının oldukça sağlam bir yapıda olduğu anlaşılıyor. Klavyeyi çerçeveleyen ve yazı yazarken elin yaslandığı kısmın yüzeyinin yatay çizgili bir dokuya sahip olduğu görülüyor. Kullanıcıların bu noktada, sağ taraftaki sayısal klavyeyle birlikte tam setli bir tuş takımının keyfini çıkarabileceklerini belirtelim. Bununla birlikte tek parça hâlindeki touchpad de oldukça rahat bir kullanım sunuyor.

Performans

Lenovo Flex 2'de yer alan Intel Core i5-4210U işlemci ve Intel HD Graphics 4440 grafik kartının 6 GB değerinde bir RAM desteği var. Cihazın kendi kategorisinde değerlendirildiğinde oldukça iyi bir performansa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Cihaz, yapılan testlerde Acer Aspire M5-583P-6637, Aspire V5-573PG-9610 ve yine oldukça başarılı bir giriş seviyesi dizüstü bilgisayarı olan  Dell Latitude 13 Education Series (3340)'den daha iyi bir performans sergileyerek bu modelleri geride bıraktığını gösteriyor. Cihazın multimedya kullanımında da oldukça başarılı bir performansı olduğunu ekleyelim. Diğer yandan, Flex 2 gibi düşük bütçeli bir cihazdan etkili bir oyun altyapısı beklememek gerektiğini de hatırlatmakta yarar var.

Bağlantı

Lenovo Flex 2'nin bağlantı noktaları açısından da iyi bir altyapıya sahip olduğunu görüyoruz. Ethernet ve HDMI girişi, bir SD kart okuyucu, iki adet USB 2.0 girişi, bir adet USB 3.0 girişi ve 802.11b/g/n Wi-Fi bağlantı özelliğinin yanında cihazın ayrıca bir DVD yazıcı desteği de bulunuyor.

Bağlantı noktalarındaki bu işlevselliğinin yanında, 15 inç'lik Flex 2'nin 10 inç ekranlı tabletlere göre biraz hantal bir yapıda olduğu da bir gerçek. Bu durum, Lenovo IdeaPad U430 Touch gibi giriş düzeyindeki bir ultrabook'da olduğu kadar büyük bir olumsuzluk yaratmıyor, fakat cihazın boyutları ve ağırlığı seyahat esnasında yeterince rahatlık sağlamıyor. Dolayısıyla Flex 2'nin bütün bu esnekliği ve işlevselliğinin yanında daha çok ev içi kullanımlar için uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Batarya

Lenovo Flex 2'nin sahip olduğu görece uygun fiyat etiketinin bazı ödünleri de beraberinde getireceğini tahmin etmek zor değil. Cihazın batarya kapasitesi de işte bu ödünlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Flex 2'nin ortalama 5 saat 30 dakikalık dayanma kapasitesinin rakiplerine göre belirgin bir biçimde düşük olduğu anlaşılıyor. Bu noktada, aynı kategoride yer alan Dell Latitude 13 Education Series (3340)'in ortalama 10 saat gibi etkileyici bir batarya kapasitesine sahip olduğunu hatırlatalım. Bununla birlikte, bu Dell modelinin bataryasının da daha büyük bir boyutta ve cihazın işlemcisinin de daha düşük bir performansa sahip olduğunu da eklemek gerek.

Sonuç

Lenovo Flex 2, görece uygun olan fiyat etiketi ve işlevsel özellikleriyle bir masaüstü yedeği olarak son derece dikkat çekici bir dizüstü bilgisayar modeli. Boyutlarından dolayı çok sık taşımanın pek de mümkün olmadığı cihaz için, tam da bu yüzden düşük batarya kapasitesi de çok da büyük bir sorun teşkil etmiyor. Flex 2, genel kullanım ve multimedya özellikleri açısından oldukça hızlı bir performans sergiliyor. Yüksek çözünürlüklü ekranı ve DVD sürücüsüyle de ön plana çıkan cihaz piyasadaki en iyi giriş seviyesi masa-üstü yedeği dizüstülerden biri.

Cenk Atlı 24/12/2014
Yeni teknolojileri ve bilim kurguyu yakından takip ediyor. Makinelerin insanlığı ele geçirmesinden endişe duysa da, onları yakından tanımanın her ihtimale karşı iyi bir fikir olduğunu düşünen yazar, cimri.com için özellikle akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar üzerine odaklanıyor.
Lenovo Dizüstü Bilgisayar