iştirakidir.
Ana Sayfa > Bilgisayar & Yazılımlar > Bilgisayarlar > Dizüstü Bilgisayar >
0.0TL (0 Fiyat Seçeneği)
0 Yorum
Puan Ver GÖNDER

Dell Precision M3800-GLOBE Laptop / Notebook

Aradığınız Ürünlerde En Uygun Fiyatlar n11.com'da!
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
YORUMLAR
0 Kullanıcı Puanı 0 Kullanıcı Yorumu
1 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
2 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
3 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
4 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
5 Yıldız
% 0 - 0 Kişi
Resim Yükle
Puan Ver
GÖNDER
İNCELEME
Dell Precision M3800-GLOBE 15.6 inç ekranlı Dell Precision M3800-GLOBE, Windows Pro işletim sistemi ile gelen en pahalı dizüstü bilgisayar seçenekleri arasında. Profesyonel kullanım için yapılandırılan üründe gerek tasarım gerekse donanım ve performans özelliklerine yakından bakacağız.
Yazar: Ferhat Verdi 21/05/2015

Video, fotoğraf, grafik gibi görsel tabanlı işlerde çalışan kimseler için mobil olmanın da önem taşıdığı durumlarda performans canavarı ve taşınabilir bir bilgisayar gereklidir. İşte bu kategoriye ait, üstün özelliklere sahip dizüstü bilgisayar örneklerinden biri de Dell Precision M3800-GLOBE.

15.6 inç ekranlı Dell Precision M3800-GLOBE, Windows Pro işletim sistemi ile gelen en pahalı dizüstü bilgisayar seçenekleri arasında. Profesyonel kullanım için yapılandırılan üründe gerek tasarım gerekse donanım ve performans özelliklerine yakından bakacağız. İlk olarak algıları pozitif anlamda hareket geçiren, zarif tasarımına yakından bakıyoruz…

Tasarım

Dell Precision M3800-GLOBE, tasarım anlamında dikkat çeken bir model. Üründe kullanılan malzemenin, en ince detaylarda dahi kalite faktörü çok yüksek olduğunu belirtelim. Ekran kapağını araladığınız anda Dell’in belki de en şık modeline merhaba diyorsunuz. Genelde plastik ve siyah bilgisayar gövdeleri ile tanınan Amerikan teknoloji şirketinin bu modelinde fark yarattığını söyleyebilmek mümkün.

Üründe geniş bir ön panel ve çok hoş bir ekranla karşılaşıyorsunuz. Ekran çerçevesi bir hayli ince; üstte web cam ve altta da Dell logoları haricinde üzerinde herhangi bir çıkıntı, girinti bulunmuyor. Ekran menteşeleri görünmüyor, ancak gayet sağlam bir yapıya sahip olduklarını anlıyorsunuz. Ön panelde ise geniş bir alanın var olduğunu belirtmiştik; tuş takımı rahat kullanım öncelikli bir tasarım anlayışına sahip. Tuş yükseklikleri ve aralıkları son derece iyi biçimde tasarlanmış durumda.

Konfor öncelikli

Touch pad ön panelin altında, orta kısımda konumlandırılmış; bu sayede sol elini kullanan kimseler için de konforlu bir kullanım sağlanmak istenmiş. Geniş bileklik yaslama alanı sayesinde uzun süreli kullanımlarda dahi rahatınızın maksimum derecede düşünüldüğünü söyleyebilmemiz mümkün.

Üründe arabirimler gayet yeterli. Dizüstü bilgisayarda HDMI mevcut, bu sayede monitöre bağlanabilme olanağı da sunuluyor. Optik sürücü ise yok.

Donanım

Dell’in dizüstü bilgisayar modellerinin hemen hemen tamamında birçok muadile kıyasla öne çıkan donanım özellikleri ile karşılaşabilmek mümkün. Şirketin teknoloji öncelikli dizüstü bilgisayarlarının oldukça kullanışlı olduğu da bilinir; ancak çoğu Dell bilgisayar tasarım anlamında biraz sıkıcı bulunur. Sadece iş odaklı kullanım için yapılandırıldıkları ve tasarımlarının estetik konuları da içermesi gerektiği söylenir. Ancak bu modele sahip olacak şanslı kişiler için performansın tasarımla da buluşması söz konusu.

Zarif bir ürün olan Dell Precision M3800-GLOBE’un güncel donanım özellikleri ile yapılandırıldığı açıkça görülüyor. Üründe 4. Nesil Intel Core i7 işlemci ile 3.3 GHz’e varan saat hızlarına ulaşılıyor. 6MB işlemci cache’sine sahip olan bu modülün yanı sıra 16 GB RAM, 2 GB Intel Quadro K1100M grafik ve 256 GB SSD ile karşılaşıyoruz. Üründe performans canavarı bir grafik kullanılırken, RAM’in de muazzam bir performans için hazırda beklediğini söyleyebilmek mümkün. Üründe eleştirilebilecek tek nokta belki de 256 GB’lık SSD. Belki daha fazla solid state disk ile gelmesi beklenebilirdi.

Muazzam ekran kalitesi

Dell Precision M3800-GLOBE’un ekranı 3200 x 1800 piksellik görüntü çözünürlüğü sunuyor. Adeta standartların belirlendiği bu ekran formu üzerinde en detaylı işlemleri gerçekleştirmek bile çok keyifli ve konforlu.

Yüksek zoom’lu yakınlaştırmalarda dahi ekran, size mükemmele yakın görüntü çözümleri sunuyor. Bu sayede görsel alandaki profesyonelleri memnun edecek sonuçlar ortaya çıkıyor.

İki eksi puan

Üründe Bluetooth 4.0 ve 802.11b/g/n Wi-Fi standartları ise hayal kırıklığı yaratıyor. Bu denli pahalı bir dizüstü bilgisayarda en son Bluetooth ve Wi-Fi standartlarının beklenmesinden daha doğal bir şey olamaz. Ürün 6 hücreli Li-ion pili ile 5 saatin üzerine çıkan şarj sürelerine olanak tanıyor. Ağırlığının ise 1.92 kg olduğunu belirtelim.

Ferhat Verdi 21/05/2015
Almanya'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. Oyun ve fotoğraf konularında binlerce araştırma yazısı, inceleme ve haber hazırladı. Türkiye'nin önde gelen tüketici elektroniği dergilerinde ve teknoloji odaklı web sitelerinde editör olarak çalıştı.
Dell Dizüstü Bilgisayar