Asus X551CA-SX012H Laptop / Notebook

3D uyumu Yok
3G Yok
4G Yok
64-bit programlama Var
Bu ürünün satışını yapan mağazamız bulunmamaktadır.
Özellikler
 • Ağ Bağlantıları

 • 3GYok
 • 4GYok
 • BluetoothVar
 • Bluetooth versiyonu4.0
 • Ethernet LAN bağlantısıVar
 • Ethernet LAN veri transfer hızı10,100,1000 Mbit/s
 • Wi-FiVar
 • Wi-Fi standartları802.11b,802.11g,802.11n
 • Ağırlık & boyutlar

 • Ağırlık2,15 kg
 • Derinlik251 mm
 • Genişlik380 mm
 • Yükseklik (arkadan)3,66 cm
 • Yükseklik (önden)3,09 cm
Yorumlar
Çok İyi
0 Kişi
İyi
0 Kişi
Vasat
0 Kişi
Kötü
0 Kişi
Çok Kötü
0 Kişi
Sen de düşüncelerini diğer kullanıcılarla
paylaşmak ister misin?
İnceleme
01.07.2015Yazan: Ferhat Verdi

Asus X551CA-SX012H

Asus’un giriş seviyesi için yapılandırılmış çok sayıda model seçeneğinden biri de X551CA-SX012H koduyla test merkezimizdeydi. 15.6 inç ekranlı segenti için iddialı modele tasarımı ve donanım özellikleri çerçevesinde mercek tuttuk.
Asus X551CA-SX012H

Giriş seviyesi dizüstü bilgisayarlar, Türkiye’de en çok tercih edilen sınıflar arasında. Genel olarak hangi segmente olursa olsun bir dizüstü bilgisayar görünümü harfiyen yansıtan bu kategorideki modeller, internette sörf ve HD video izleme gibi temek seviyedeki kullanım ihtiyaçlarını da karşılayabiliyorlar. Ancak tasarımlarında düşük malzeme kalitesi ve donanımlarında da hız ve istikrar aksaklıklarının gündeme gelebileceğini hatırlatmak gerekiyor.

En nihayetinde oldukça düşük fiyatlara edinilebilen bu modeller, küçük ofis ve evler için yukarıda bahsettiğimiz kullanım sınırları söz konusu olduğunda uygun fiyatlı ve ideal seçenekler arasında yer alabiliyorlar. Asus, Tayvan menşeili bir teknoloji şirketi. Dizüstü bilgisayarları ile hatırı sayılır bir üne sahip olan firmanın son yıllarda akıllı telefon ve tablet gibi ürün gamlarında da başarıyı hedeflediği görülüyor.

Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Asus’un giriş seviyesi için yapılandırılmış çok sayıda model seçeneğinden biri de X551CA-SX012H koduyla test merkezimizdeydi. 15.6 inç ekranlı segmenti için iddialı modele tasarımı ve donanım özellikleri çerçevesinde mercek tuttuk. İlk olarak tasarımı ile incelememize başlıyoruz…

Tasarım

Asus’un giriş seviyesi modeli, şirketin orta segment için de kimi modellerinde tüketicilerin karşısına çıkardığı gayet başarılı bir gövde ile geliyor. Metalik unsurların hakim olmadığı model sert plastik kaplamaya sahip, ancak rengi dolayısıyla gayet iyi bir görünüm sunuyor. Ekran çerçevesi ortalama bir kalınlığa sahip, üstte web cam ve altta Asus logosu ile çevrili ekran, gayet iyi görünüyor.

Klavyesine gelindiğinde düşük malzeme kalitesi kendini gösteriyor. Tuşlara basıldığında plastik hissi oldukça yoğun ve çıkan tiz ses rahatsız edici seviyede. Ancak bulunduğu sınıf için tuş yükseklikleri ve aralıklarının muazzam derecede iyi bir şekilde dizayn edildiği gözlerden kaçmıyor. Bu yönüyle artı puan alan X551CA-SX012H’nin yazı yazmaktan hoşlanan kimseler için ideal olabileceğini belirtmekte fayda var.

Ürünün touch pad’inin hafif sola yakın yerde konumlandığı görülüyor. Böylelikle sağ kısımda bileklik yaslama alanının önü açılıyor. Bununla birlikte touch pad’in kullanışlı ve konforlu olduğunu belirtelim.

Donanım özellikleri

X551CA-SX012H modeli, giriş seviyesi için dahi en alt seviye donanım yapı taşları ile geliyor. Üründe kullanılan işlemci, özellikle yavaş açılma-kapanma süreleri ve genel işlemlerde beklemelere yol açmasıyla bilinen Intel Pentium 1007U. 1,5 GHz hızına ulaşabilen işlemci, giriş seviyesi için ideal ancak fiyatın bir miktar artırılması ile daha iyi bir işlemciye terfi etmenin de size bağlı olduğu bir gerçek.

Intel HD Graphics ekran kartı ile gelen X551CA-SX012H’de 4 GB RAM ve 500GB HDD bulunuyor. Fiyatına göre özellikle RAM ve HDD kapasitesinin oldukça iyi olduğunu belirtelim. Çünkü bu skalada 320 GB HDD ve 2GB RAM’li alternatifler de mevcut durumda. Modelin ekranı ise HD çözünürlükte görüntü sunuyor. Ekranı biraz daha canlı renklere sahip olabilirdi, ayrıca siyahların da pek gerçekçi görünmemesi gibi bir handikaba sahip olduğu da dikkatlerden kaçmıyor. Bununla birlikte siyah rengin, ekranlarda gerçekçiliğe yaklaştırılması en zor birkaç renkten biri olduğunu hatırlatalım.

1’er USB 3.0, USB 2.0, Ethernet, HDMI, VGA, kart okuyucuya sahip üründe şarj kablosu girişinin yandaki konumu, kullanımı biraz etkileyebilir. Burası tam olarak sol kola yazı yazılan bölme denk geliyor ve elinizin buraya takılma ihtimali az da olsa bulunuyor. Kısa bir alışma süresinin ardından bu olumsuz durum ortadan kalkacaktır.