DEKORATİF LAMBA NEDİR?

Aydınlatma, insanoğlunun başlıca fiziki ihtiyaçları arasında gelir. En temel haliyle bu ihtiyacı lamba karşılar. Edison’un 1879’da keşfettiği akkor alevli lamba zaman içinde fonksiyonel bir aracın yanı sıra dekoratif bir öğeye de evrimleşmiştir. Bugün birçok evde çıplak ampul ile aydınlanmanın yerine farklı renk, model ve tasarımda dekoratif lamba modelleri kullanılır. Bu bağlamda mekân tasarımı yaparken mobilya, aksesuar, duvar kâğıdı gibi unsurları seçerken, uygun dekoratif lambalar da seçilir. Günümüzde farklı renk, ebat, şekil, farklı malzemeden yapılmış ve teknik açıdan aydınlatma özellikleri değişen yüzlerce dekoratif lamba çeşitleri tüketicilerin tercihine sunulmuştur. Ayrıca bu ürünlerin fiyatları geniş bir yelpazeye yayılmıştır.

Dekorjinal, Gardenlife, Afia marka dekoratif modern lambalar, uygun fiyatlı olarak cimri.com sitesinde mevcuttur. Cimri.com sitesi, beğendiğiniz ürünlerle ilgili farklı model ve markalar arasında fiyat karşılaştırması yapmanıza yardımcı olur. ‘Fiyat alarmı’ özelliği kullanıldığında ise ürünün fiyatı düştüğünde sistem sizi bilgilendirir.

Odalar için dekoratif modern lamba alternatifleri nelerdir?

Salon ve oturma odası

Salon ve oturma odaları çok amaçlı kullanılır. Bu bağlamda bölgesel aydınlatmaya yönelik dekoratif ürünler kullanılabilir. Salon ya da oturma odanızın genel konseptine uygun, monotonluktan uzak, kullanışlı dekoratif aydınlatıcı çeşitleri mevcuttur. Bu ortamlar için el yapımı dekoratif lamba seçenekleri de mevcuttur.

Yatak odası

Evinizdeki her oda önemlidir ve her biri tasarımında sizden özen ve zaman ister. Fakat yatak odasının yeri bir başkadır. Sizin için yenilenme ve tazelenme noktasıdır. Doğrudan aydınlatma yerine dolaylı ve loş bir aydınlatmaya yönelik dekoratif aydınlatma araçları kullanılır. Yatak odalarında ise başucu okumaya yönelik küçük ebatlı fakat işlevsel aydınlatıcılar kullanılır.

Çalışma odası ve çocuk odası

Çalışma odasında ise ışık, çalışılan yerde gölge oluşturmayacak şekilde yansımalıdır. Arkanızdan gelen ışık gölge oluşturur. Gece ışığı için abajur kullanılır. Abajuru gün ışığının geldiği tarafa koymanız önemlidir. Öte yandan çocuk odasında düşüneceğiniz dekoratif lamba çeşitleri daha çok çocuğunuzun ilgili alanı ve hayal dünyasına hitap edebilir. Seçeceğiniz eğlenceli ve şık lambalar çocuğunuzun odasını sevmesine ve odasında vakit geçirmek için motive olmasına destek olur.