Yer altında bulunan maddelerinin varlığının tespit edilmesi için üretilmiştir bir alettir. Çok çeşitli modellere sahiptir. Bosch, Stanley, Dewatt, Mac Allister, 3MK, Black and Decker, Proxxon markaları dedektör üreten markalardır. Bu markaların ürünlerini Cimri.com dan satın alabilirsiniz.

DEDEKTÖR NEDİR?

Dedektör , farklı fiziksel ve kimyasal özelliklerdeki maddeleri fark edebilmek , yada varlığını tespit edebilmek için , çağdaş teknoloji imkanları ile tasarlanan tespit edici cihazlara verilen isimdir. Yer altına gönderdiği sinyallerle maddeyi ayırt eder. Genelde toprak altına elektro manyetik sinyaller iletir, bu sinyallerden gelen verileri cihazda veri olarak belirtir. Dedektörün kullanım alanları çıkarılan malzemelerin farklılıklarına göre değişir. Türkiye de yaygın olarak kullanım alanı ise altın aramak içindir. Genelde lityum pil ve batarya ile kullanılır. Şarj ile çalışan modelleri de vardır. Yüksek gerilime sahip ortamlarda genelde bozulabilirler, yanlış sinyaller gösterebilir. Genelde yüksek gerilim hatlarının yoğun olduğu bölgelerde kullanılmaması uygun görülür. Detaylı araştırmalar yaparken cihazların özelliklerine göre bölge, hava şartları, arazi yapısı başarı sağlamak için önemli etkenlerdir. Bazı dedektörler yağışlı ortamda bozulurken, bazıları su altında dahi arama yapabilmektedir.

DEDEKTÖR ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Dedektör, tespit edilecek maddenin cinsine göre, maddeyi tespit edebilecek teknolojik imkânlar kullanılarak üretilir. Farklı çeşitlerde dedektör tipleri vardır, örneğin, gaz dedektörleri, metal dedektörleri, üst arama dedektörleri, RF sinyal dedektörleri, tıbbi görüntüleme MR ve ultrason dedektörleri, su dedektörleri. Bahsedilen dedektör çeşitlerini Cimri.comdan araştırabilirsiniz. Çeşitliliğin fazla olması ürünün arama yaparken farklılaşmasından kaynaklıdır. Bu çeşitler arasında üst arama dedektörleri diğerlerinden farklı amaca sahiptir. Ürünün amacı büyük alışveriş merkezlerinde ya da giriş kapılarında arama yapılan bölgelerde insanların üzerindekileri aramaktır. Üst arama yapılırken kişinin kol altı, bacak arası ve kalça bölgesine götürülerek saklanan bir maddenin olup olmadı araştırılır. Dikkat edilmesi gereken noktadan bir tanesi de dedektörlerin çok fazla sinyal yayması bunun yüzünden de hamile kadınların bu araçtan uzak durması gereklidir.

DEDEKTÖR NASIL ÇALIŞIR?

Genel olarak dedektör kullanımı, dedektörün kullanılacak araziye uygun ayarlanması ile başlamaktadır. Bu ayarlara zemin ayarı denilmektedir. Birçok yardımcı ayarlar daha mevcuttur. Bunlar da zemin ayarını doğru ve düzgün şekilde yapılmasına yardımcı olurlar. Daha sonraki aşamalarda hassasiyet dengesi, dedektörün cins ve özelliğine göre metal ayrım özellikleri devreye sokularak daha iyi neticeler amaçlanmaktadır. Dedektör fiyatları da ürünlerin özellik ve marklarına göre değişiklik gösterir.