CUMHURİYET ALTINI NEDİR?

Altın, geleneksel tasarruf araçlarımızdan biridir. Cumhuriyet altını, meclis kararıyla, belirli kurallar çerçevesinde yalnızca Darphane tarafından üretilen altın paradır. Tümü 22 ayardır. Sikke ve ziynet olarak iki grupta toplanır. Cumhuriyet altınları, beşlik, iki buçukluk, birlik, ayrım ve çeyrek olarak olmak üzere üretilir. Halk arasında Cumhuriyet altınları ile ilgili yeni tarihli ve eski tarihli olarak bir karmaşa yaşanmaktadır. Eski tarihli Cumhuriyet altınlarının daha düşük kalitede olduğu görüşü yaygındır. Fakat böyle bir durum söz konusu değildir. Tüm Cumhuriyet altınları ayar, kalite ve ağırlık olarak aynı standartlarda üretilmiştir yalnızca aralarında basım tarihi farklılığı bulunmaktadır.

Cumhuriyet altınlarının yalnızca Darphane tarafından üretilmesinin sebebi ayar, kalite ve ağırlık anlamında bir standart yakalama zorunluluğundan ileri gelmektedir. Darphane altın satışı yapmamakta olup, sadece sipariş karşılığı altın üretmektedir. Bu sebepten ötürü, Darphane’nin altın fiyatları üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Darphane, kendilerine külçe altın teslim edip Cumhuriyet altını üretilmesi talebinde bulunan tüm gerçek ve tüzel kişilere üretim yapar ve üretimde herhangi bir sınır bulunmamaktadır. Darphane, gerçek ve tüzel kişilerden yalnızca işçilik bedeli ve fire oranı karşılığında ücret talebinde bulunur.

Altınlarınızı, uygun fiyatlı olarak satın almak için cimri.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, satın almak istediğiniz ürün profilinde bulunan ‘fiyat alarmları’ butonunu aktif konuma getirerek, indirim ve fırsatlar olduğunda hemen haberdar olabilirsiniz.

CUMHURİYET ALTINI ATA’NIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Cumhuriyet altını Ata, bir Cumhuriyet altını sikkesidir. Ata Liraları 22 ayar ve 7, 216 gramdır. Üzerinde bulunan Atatürk portresi sebebiyle Cumhuriyet altını Ata olarak tabir edilen altın türüdür. İçerisindeki has altın miktarı 6,614 gramdır. Bu altının bir yüzünde Türkiye Cumhuriyeti ifadesi bulunmakta olup, 1923 Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yılı ve bu ifadelerin altında da altının basım tarihi bulunmaktadır. Ayrıca diğer yüzünde Hakimiyet Milletindir yazmakta olup, Atatürk resmi ve Ankara kabartmaları bulunmaktadır. Cumhuriyet altını Ata, tasarruf amaçlı bir yatırım olup, kar oranı düşüktür. Ayrıca Cumhuriyet altını Ata kullanılmadığından ötürü herhangi bir yıpranma olmamaktadır ve herhangi bir kayıp yaşatmamaktadır.

https://www.cimri.com/cumhuriyet-altini