Çocuk Kitaplarında Bulunması Gereken Özellikler Nedir?

Çocuk Kitapları, çocuğunuzun gelişimi açısından oldukça önemlidir. Kitap okuma alışkanlığını kazanması için küçük yaşlarda okuduğu kitapları sevmesi ve benimsemesi gerekmektedir. Kapak resimlerinin canlı ve kitabın içiyle uyumlu olması başlıca nedenlerden biridir. Harfler çocuğunuzun gözünü yormayacak şekilde olmalıdır. Yazım ve noktalama işaretleri doğru olmalıdır ki çocuklarınız küçük yaşta eğitilsin. Kitabın ismi kısa ve ilgi çekici olmalıdır. Dilbilgisi anlaşılır olmalı ve betimlenen kavramlar ise açık olmalıdır. Seçmiş olduğunuz kitap çocuğunuzun yaşına uygun olmalıdır. Yöresel bir anlatım ve argo sözcüklerin olmasından kaçınmalısınız. Kitabın içeriğinde sadece yazı değil resimde olmalıdır ve resimler yorumlanmaya açık olmalıdır. Çocuk kitaplarındaki konular ilgi çekici, eğlenceli ve düşündürücü olmalıdır. Kitapta az sayıda kahraman olmalıdır. Özellikle kitaplarda eşitlik ilkesine önem verilmelidir. Kitap seçiminde çocuğunuz fikrini kesinlikle almalısınız. Ayrıca yaş dilimine göre okuması gereken kitap türlerini de araştırıp ona göre almanızda fayda vardır. Cinsel içerikli sözlüklere yer verilmemelidir. Seçmiş olduğunuz kitabın zamanı kronolojik bir dilimde olmalıdır. Çocuğun güven, sevgi, iyilik, güzellik, cesaret, hoşgörü, sorumluluk, gerçeklilik gibi duygularının gelişmesine yardımcı olmalıdır.

Yaşlara Göre Kitap Çeşitleri Nedir?

0 - 6 yaş çocuklar için önerilen kitap türleri; ninni, tekerleme, bilmece, fıkra ve masal kitapları alınabilmektedir. 7 - 9 yaş aralığındaki çocuklar için öykü, efsane ve fıkra kitapları okutulmalıdır. 10 - 12 yaş kız çocukları için ev ve okul konulu kitaplar, şiir, tiyatro, duygusal kitaplar ve yararlı bilgileri barındıran kitaplar alınabilmektedir. 10 - 12 yaş erkek çocukları için ise serüven, gezi, tarih, kahramanlık ve doğa kitapları okunabilmektedir. 12 - 14 yaş çocuklar için roman, şiir ve tiyatro içeren kitaplar alınmalıdır.

Çocuklarınız İçin Kitap Okumak Neden Önemlidir?

Kitap okumak çocuğunuzun gelişimi açısından oldukça önemlidir. Ona çoğu duyguyu doğru kitap seçerek ve okumasını sağlayarak benimsetebilirsiniz. Böylelikle küçük yaşta edindiği bilgilerle büyüdüğünde de kişiliği gelişmiş olacaktır. İleriki dönemlerde ise hızlıca düşünme ve karar verme yeteneği geliştirmektedir. Çocuğunuzun genel kültürünü arttırır ve her konu hakkında bilgi sahibi olmasına katkı sağlamaktadır. Kitap okumak çocuğunuzun beyninin iki tarafını da çalıştırdığı için büyük önem taşımaktadır. Ayrıca küçük yaşta çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmış olacaksınız ve sonraki dönemleri için hayal gücü, fikirleri ve birçok davranışı ona göre şekillenmiş olacaktır.

Çocuk Kitapları Fiyat Aralıkları Nedir?

Çocuk kitapları fiyat aralıkları kitabın türüne, yazarına ve yayınevine göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle belirli bir fiyatı olmadığı gibi belirli bir fiyat aralığı da yoktur. Sizde çocuğunuzun ihtiyacınıza göre olan çocuk kitaplarını sıralayabilir ve bütçenize en uygun fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca fiyat alarmı butonu sayesinde sıraladığınız çocuk kitaplarının fiyatı değiştiği anda haberdar olabilirsiniz. Sizde bu kitapları incelemek istiyorsanız çocuk kitapları kategorisini ziyaret edebilirsiniz.