BENZİNLİ ÇİM BİÇME MAKİNESİ NEDİR?

Günümüzde buğdaygiller ailesinden gelen çim, çok çeşitli amaçlar için birçok alanda kullanılmaktadır. Kullanım alanına göre farklı çim türleri kullanılmaktadır. Fakat tüm çimlerin ortak noktası düzenli bakım gereksinimidir. Çimlerin düzenli kesilmesi, sulama ve gübreleme ile birlikte en temel bakım faaliyetidir.

Çimler yaklaşık sekiz santim boyuna vardığında kesilmelidir. Çimlerin ilk kesimde beş santimetreye kadar kesilmesi gerekir. Çimler, yeterli güç ve kalınlaşmaya ulaştığında üç santimetreye kadar kesilir. Daha az güneş alan yerlerde ise beş santimetreye kısaltılır. Etkin fotosentez ve büyüme için çimlerin eş boyda olması gerekir. Bunun için sık ve az kesim yapılır.

Yukarıda önerilen kesim işleminin orta ve büyük ölçekli alanlarda el makası ile yapılması çok zordur. Bunun yerine çim biçme makinesi kullanılır.

Benzinli çim biçme makinesi fiyatları ne kadardır?

Makita, Oleo Mac, Akita, Max Extra, Alpina, Yat, Baco, Honda, Einhell, Stiga, Efco, Galaxy, Maxgarden, Mac Allister, Bosh, Ryobi, MTD markalı benzinli çim biçme makineleri, en uygun fiyatlarla cimri.com sitesinde mevcuttur.

Benzinli Çim biçme makinesi nasıl seçilir?

Çim biçme makinası seçimini etkileyen temel unsur, çim alanının büyüklüğüdür. Hafif ve kullanımı kolay çim biçme makineleri özellikle 800 m2'ye kadar olan küçük ile orta boy çim alanlar uygundur. Ek donanımlı ve küçük kesim genişliğine sahip çim biçme makinelerin ise büyük alanlarda kullanılır. Ayrıca çim biçme makinasının hangi enerjiyi kullanacağı da önemlidir. Bu noktada elektrikli ve benzinle çalışan çim biçme makineleri kullanılır.

Elektrikli çim biçme makineleri hafif ve gürültüsüzdür. Buna karşın kablo gereksinimi geniş alanlarda çalışmayı güçleştirir. Biçilecek alan engebeli veya büyükse, benzinli çim biçme makinesi tercih edilir. Bu sayede elektrik prizlerinden ve kablolardan bağımsız çalışılabilir. Benzin deposu doldurulduktan sonra büyük alanlar kesintisiz biçilir. Benzin tüketimleri, fiyatları ve servis koşulları seçimi etkileyen benzinli çim biçme makinası özellikleridir. Ayrıca köşe ve kenarlar için de misinalı çim biçme makinesi kullanılır. Benzinli çim biçme makinesi bakımı düzenli yapılır. Benzinli çim biçme makinesi motoru cihazın en kritik ve korunması gereken kısmıdır.