Draje Çikolata Nedir? Nasıl Kullanılır?

Draje, yutmayı kolaylaştırıcı şekilde tasarlanmış, genellikle yuvarlak biçiminde olup, üzeri kaygan şekilde kaplanmıştır. Bazı ilaçlar da draje şeklinde üretilir. Çikolatalı drajeler hem yetişkin hem de çocukların severek tükettiği tatlılardandır. İçine renk renk drajeler konulmuş, draje çikolata kavanozları / draje çikolata kutuları, mutfak raflarında oldukça renkli bir görüntü sergiler. Genellikle kahve ve çayın yanında ikram edilirler. Pek çok çeşitli lezzetlerde drajeler vardır. Portakallı, fındıklı, fıstıklı, kahveli, çilekli, bitter çikolatalı, meyve aromalı, muzlu gibi pek çok farklı draje çikolata çeşidi vardır. Bu ürünlerin sevilerek tüketilmesi ile draje çikolata imalatı yapan fabrikaların, markaların sayısı da artmıştır. Hazır paketlenmiş çikolata üretimi yapan hemen her markanın draje ürünler vardır. Bu ürünleri, tek başına yiyebileceğiniz gibi, pasta yaparken de kullanabilirsiniz. Çikolatalı drajelerin kalorileri içindeki besinin kalorisine göre değişkenlik gösterir. Fındık, fıstık, gofret, meyve gibi farklı iç malzemeler, kalori miktarını değiştirir. Dolayısıyla belirli bir kalori oranından bahsetmek pek doğru olmaz.

Draje çikolatalı pasta tarifi nasıldır?

Evde yaptığınız yaş pastanızın üstünü süslemek için draje çikolataları kullanabilirsiniz. Bu minik lezzetli çikolatalarla pastanızın üzerine yazı yazabilir, çeşitli geometrik desenler oluşturabilirsiniz. Böylece pastanızın sunumu daha güzel olacaktır. Ayrıca, sadece pastanın dışında değil, içinde de draje çikolata kullanabilirsiniz. Katmanlı hazırladığınız pastanızın arasına krema sürme işlemi sırasında, kremanın üzerine aromalı drajelerinizi yerleştirebilirsiniz. Pastanın tadını çok daha lezzetli hale getirecektir. Hatta, her katmana farklı aromalı ve renkli drajelerden koyarak da uygulayabilirsiniz. Çikolatalı drajenin üstü çikolata ile kaplı olduğundan, üzerine ekleyeceğiniz krema soğuduktan sonra drajelerinizi eklemeniz daha sağlıklı olacaktır. Aksi halde çikolatalı drajenin çikolatası erir.

Çikolatalı draje fiyatları ne kadardır?

Çikolatalı ürünlerin fiyatları, markasına ve ürün çeşidine göre değişmektedir. Milka, Bonheur, Ülker ve Bind markalı ürünleri, en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinden inceleyebilirsiniz. Ayrıca, satın almak istediğiniz ürünün üzerinde bulunan ‘fiyat alarmları’ butonunu aktif konuma getirerek, indirim ve fırsatlardan anında haberdar olabilirsiniz. Ayrıca, ‘en ucuz’ kategorisini seçerek, ürünleri fiyatlarına göre de sıralayabilirsiniz.

Kaplamalı Çikolata Nedir?

Çikolata, dünyada en çok sevilen ve en çok tüketilen ürünlerden biridir. Kaliteli bir çikolatanın tadına doyum olmaz. Çikolata, mutluluk hormonu salgılamamızı sağlar. Yani hem damağımıza hem de duygularımıza etki eder. Bu nedenle çok yenir ve her yaştan insan tarafından tüketilir. Çikolatanın ana malzemesi kakaodur. Kakao ağacından elde edilen meyvenin çekirdekleri öğütülerek ve çeşitli işlemler uygulanarak saf çikolata elde edilir. Daha sonra kakao yağı ve şeker ilave edilerek yenebilecek çikolata üretilir. Bu sade çikolatadır. Çok farklı aromalarda ve içeriklerde çikolata yapılır. Sütlü, sade, fındıklı, çilekli vb. her türlü besin maddesiyle birleştirilerek üretilir. Üçgen, dörtgen, yuvarlak, parçalar şeklinde veya tek parça halinde üretilebilir ve satılır. Kutu içinde, poşet içinde veya açık şekilde satışa sunulur. Her yerde her mekanda ve her zaman diliminde tüketilebilir.

Kaplamalı Çikolata Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Eritilir?

Çikolata çok büyük bir endüstri haline gelmiştir. Çikolata marketlerde, pastanelerde veya çikolata dükkanlarında, online alışveriş sitelerinde satılır. Açık veya paketli şekilde satışa sunulur. Genellikle paket kapmalı çikolata satışı yapılır. Çikolataları kaplayan paketlerin önemi büyüktür. Çünkü alıcı çikolatayı göremez, paketteki görsel ve bilgilere göre karar verir. Çok çeşitli paket çikolatalar satılmaktadır. Paketlerin üzerinde çikolatanın içindeki malzemeler ve aromalar yazılıdır. Damak tadımıza göre çikolatalar arasında tercih yaparız, satın alırız ve yeriz. Fabrikalarda üretimi yapılan çikolatalar paketlerle kaplanarak saklanır. Böylece raflarda daha sağlıklı ve uzun ömürlü saklanabilir. Paketler, çikolataları dış etkenlerden korur ve bozulmasını engeller. Çikolatanın yapılış şekli ve kalitesine göre fiyatı değişir. Çikolata yoğunluğu ve içindeki malzemenin türü çikolata fiyatını arttırır veya azaltır. Özel günler veya hediyelik olarak içinde farklı çikolataların yer aldığı kaplamalı çikolata sepetleri de satılmaktadır. Özellikle yılbaşı ve bazı dini günlerde bu sepetler çok satılır. Çikolatayla çeşitli tatlılar ve pastalar yapılabilir. Bunun için önce çikolatayı doğru biçimde eritmek gerekir. Çikolatayı eritmek için direk ateşe veya tencereye koymamalıyız. Çikolata direk ateşte dibe yapışır ve erimez. Mikro dalga fırın içinde dayanıklı bir kap içinde veya sıcak suyun üzerine konulan bir kabın içinde yavaş yavaş eritilir. Yavaş eriyen çikolata tadını daha iyi verir ve tatlı ve pastalar daha lezzetli olur.

Ülker, Tadelle, Torku, Eti, Petitto, Kinder, Nestle, Time marka kaplamalı çikolatalar, en uygun fiyat garantisi ile cimri.com sitesinde bulunabilir.

Gofret Nedir?

Leblebi tozu ile birlikte çocukluğumuzun en unutulmaz tatlarındandır gofret. Çıtırlığı ile ağızda dağılan, damakta eşsiz tat bırakan gofret, harçlık biriktirerek alınırdı. Şimdi Nestle, Ülker, Torku, Alpella gibi markaların ürettiği kaliteli ve lezzetli gofret çeşitleri Cimri.com’da en ucuz fiyatlarla bulunuyor.

Buğday unu, yağ, kabartıcı maddeler, tuz ve şekerle elde edilen ince ince birçok katın üst üste gelmesiyle oluşan bir tatlı türüdür. Tarihte Ortaçağ Avrupa’ sına dek uzanan bir geçmişi vardır. Üzerine sıcak kalıplar basılarak değişik simgelerle şekil verilmiştir. Kullanım alanı çok farklı şekillerde olan gofret; çocuklar kadar büyüklerin de vazgeçilmezlerindendir. Çocuklar için hediyeden, misafire ikrama kadar birçok yerde tüketilir.

Gofret Çeşitleri Nelerdir?

Gofret çeşitleri, hamurunun içine katılan malzemelere göre çok fazladır. Herkesin severek tükettiği bir atıştırmalık olan gofret, içerisine vanilya katılırsa vanilyalı gofret adını alır. Limon aroması ile hazırlanan limonlu gofret en çok sevilen çeşitlerdendir. Sadece içine ya da kaplama olarak her bölgesine çikolata katılan çeşit; çikolatalı gofret adını alır. Beyaz çikolata ile üretilen beyaz çikolatalı gofret farklı damak tatlarına hitap eder. Çölyak hastaları için özel olarak üretilen glutensiz gofret, büyük bir eksikliği gidermiştir.

İnce katmanların üst üste konması ile hazırlanan gofret; çıtırlığı, hafifliği ve çeşitliliği ile atıştırmalık tatlı deyimini hayatımıza sokmuştur. Fındıklı gofret ve sade gofret birçoğumuzun çocukluk hatıralarının en canlı kısmında saklıdır.

Gofret hamurunun yuvarlak küçük rulolar haline getirilerek içine dolgu malzemesi olarak çikolata konması ile rulo gofret imal edilmiştir. Rulo gofret en çok tüketilen gofret çeşitlerinden biridir.

Gofret üretimi ülkemizde birçok çikolata firması tarafından gerçekleştirilmektedir. İçeriğine değişik meyve aromaları ve fındık, fıstık çeşitleri konarak hazırlanan gofretler; farklı damaklara hitap etmektedir. Ambalajı nemsiz, kuru yerde saklanması şartıyla gofret raf ömrü 1 yıl olan bir üründür. Hafifliği ve lezzeti ile hem çocukların hem büyüklerin günün her öğününde severek tükettiği bir lezzettir. Birçok farklı lezzet ve çeşide sahip gofret çeşitlerini en ucuz fiyatlarla Cimri’de bulabilir, hem çocuğunuzu hem kendinizi sevindirebilirsiniz.