Kültürümüz de türk kahvesi çok önemlidir. Her gün kahvaltılarımızdan sonra keyif için içtiğimiz sıvıdır. Türk kahvesi de cezve de yapılır. Cezve, küçük üstü açık tencereye benzer. Korkmaz, Goldmaster, Emsan, Karaca, Porselen, iHouse, Homend, Kosova gibi markaların cezve takımı modelleri Cimri.com da sizler için bir araya getirilmiştir.

CEZVE TAKIMI NEDİR?

Türk kahvesi, süt ya da bitki çaylarını kaynatmak için kullanılır. Tencereden oldukça ufaktır. Çaydanlık formunda tasarımı var. Kulpu sayesinde el yanmasını önler. Takımlar set halindedir. Setler 3’lü, 4’lü ve 5’li olur. Cezvelere taşıması için direkle birlikte satılır. Cezvelerin kulpları ısıya dayanıklıdır. Birçok farklı renkte tasarlanmıştır. Paslanmaz çelikten üretilmiştir. Buda ürünün daha sağlıklı olmasına neden olur. Çelikten olması dış yüzeyinin parlaklığının uzun süreli olmasını sağlar. Cimri.com da satışa sunulan takımların modelleri birbirinden farklıdır. Bazıları çiçek desenli bazıları ise düz renktedir. Her rengi mevcuttur. Birde elektrik ile çalışan cezve vardır. Bu da gelişen teknolojiyle birlikte değişen istekler doğrultusunda piyasaya sürülmüştür. Fişe takılmasıyla birlikte devreye girer ve cezvede ister türk kahvesi ister de sıcak süt yapabilirsiniz. Daha kısa zamanınızı alır. Kahvesiz yapamayan ve az zamanı olan kişiler için ideal bir üründür. Herkesin evinde bulunması gereken parçalardan biridir. Çeliğin yanı sıra porselenden yapılan ürünlerde vardır. Cezve takımı fiyatları 20 tlden başlayıp kalitenin artmasına oranla fazlalaşır. En pahalı takım elektrikli cezvedir.

CEZVE TAKIMI NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Her evde mutlaka olan cezve takımı, iyi muhafaza edilmesi gereken araçlardandır. Süt ve kahve gibi sıcak içeceklerin yapılmasından kaynaklı içinin temiz yıkanmış olması lazımdır. Ürünü yıkarken çok fazla kimyasal dökmemek gereklidir. Dökülürse kimyasal kalıntıları sıcak içeceklerimizi karışabilir. Ürünlerin temizlik tavsiyesi genel olarak tel ve temizleyiciyle olur. Tel ile yıkanan takımlarda leke kalma oranı düşüktür. Cimri.com da satışa sunulan ürünlerin çoğunun paslanmaz çelik olmasından kaynaklı temizlenmeleri kolay halledilebilir. Porselen cezve ise daha hafif şekilde yıkanmalıdır. Elektrikli ürünler ise en dikkat edilmesi gereken ürünlerdendir. Elektrik geçen kısımlara suyun değdirilmemesi en önemli noktadır. Su değdirilen ürün bir daha kullanılmamalıdır.