Günümüz modern saatlerinden çok daha eski tarihlere dayanan, dedelerimizin zamanında bir statü sembolü olan, hepimizin köstekli cep saati olarak bildiği bu nostalji kaynağı saatlerden birine sahip olmak için geç değil. Hislon, Nacar, Vialux gibi markaların cep saati çeşitlerine en uygun fiyatlarla Cimri.com’dan ulaşabilirsiniz.

  • Cep Saati Nedir?

    Cepte taşınabilecek kadar küçük, yuvarlak şekilli, kapaklı veya kapaksız olarak üretilen saat modelidir. Zincirli ve zincirsiz modelleri bulunur. Zincirli olan modele; köstekli cep saati denir. Cep saati modelleri mekanik veya kurmalı olarak ikiye ayrılır.

  • Cep Saati Nasıl İcat Edildi?

    15. yüzyılda ortaya çıkan, günümüzde antika cep saati olarak anılan, ilk cep saatleri yapısı gereği oldukça ağırdı. 1462 yılında İtalyan saatçi Manfredi tarafından icat edilen bu saat Manta Markisi’ne hediye edilmiştir. O yıllarda Avrupa ülkelerine yayılmaya başlayan bu saatler, altın ve gümüşten üretiliyordu. 1509 yılında Alman saatçi Peter Henlein tarafından madeni parçalardan oluşan ilk cep saati yapılmıştır. Bu saat “Nürenberg Yumurtası” olarak anılır. Günümüze kadar ulaşmayı başaran en eski saattir ve halen bir müzede muhafaza edilmektedir. Avrupa’da 17. ve 18. yüzyılda cep saati çeşitleri birçok üretici tarafından üretilir hale gelmiş ve bütün halk tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

    Bu saatler günümüz neslinin nostaljik hatıraları içerisinde yer alır. Dedelerimizin yeleklerinden sarkan zincir, çocukken gözümüze çarpmış ve mutlaka merakımızı cezp etmiştir. Bu antika cep saati modelleri şanslı kişilere kuşaktan kuşağa aktarılma yoluyla miras kalmıştır. Eğer bu şanslı kişilerden değilseniz, Cimri’de bulunan antika görünümlü cep saatlerinden alabilir, beğeniyle taşıyabilir ve bir sonraki kuşağa devrederek yeni bir akım başlatabilirsiniz.

    Bu klasik ve şık saatler, genellikle yelekli takım elbiselerle birlikte kullanılır. Zincirin bir ucu yeleğin düğmelerinden birine geçirilirken, diğer ucundaki saat yelek cebine yerleştirilir. Cep saati yeleğe nasıl takılır sorusu böylece cevaplanmış olur. Takım elbisenin klasikliğini daha da öteye taşımak isteyen nostalji tutkunu erkekler tarafından tercih edilmelidir. Günümüzde yeniden trend haline gelen bu tarih kokan saatlerden birine sahip olabilirsiniz. Bir erkeğe verilebilecek en güzel hediye seçeneklerinden biri olduğu unutulmamalıdır.