Zamanla disketlerin yerini alan CD ve DVD ler günlük hayattaki işlerimizi kolaylaştıran bilgi depolamak araçlarıdır. Bilgisayarlarda bu CD ve DVD lerin okunması için CD & DVD sürücüleri kullanılmaktadır. CD & DVD sürücüsü taşınabilir , ufak , yuvarlak boyutlarda , yedekleme , ses , video ve bilgisayar verilerini sayısal formatta saklayabilen optik medyalara verilen isimdir. CD " Compact Disc" , DVD ise " Digital Versatile Disc" in kısaltmasıdır. CD & DVD sürücüleri 16x, 24x, 36x gibi değişik hızlarda okuma kapasitelerine sahiptir. DVD için x değeri 1352 KB/s iken CD için bu x değeri aynı değildir. CD & DVD sürücüleri tek harddiskli bilgisayarlarda D harfi ile gösterilmektedir. Cimri.com LG , Asus , Samsung , Panasonic gibi ünlü markaların CD & DVD sürücüsü çeşitlerini uygun fiyat karşılaştırmaları ile bir tık ötenize getiriyor!

CD & DVD Sürücüsü Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

CD & DVD sürücüsü alınırken ilk dikkat edilmesi gereken sürücü hızıdır. En çok dikkat edilmesi gereken kısımlar ; yazma hızı , yeniden yazma hızı ve okuma hızıdır. İkinci dikkat edilmesi gereken CD & DVD sürücüsünün arabirimidir. İki farklı arabirime sahip CD & DVD sürücüsü bulunmaktadır. Bunlardan 1.si IDE (atapi) 2.si SCSI dir. SCSI nin performansı IDE ye göre biraz daha iyidir. Buda maliyet farkını meydana getirmektedir. Diğer bir dikkat edilmesi gereken konu disk kapasitesidir. Bazı CD & DVD sürücüleri günümüzde daha çok tercih edilen 80 dakikalık kayıda izin veren CD ve DVD leri desteklememektedir. Buda CD & DVD sürücüsü alınırken akıllarda bulundurulmalıdır. Dördüncü olarak tampon belleğe dikkat edilmelidir. Tavsiye edilen tampon bellek oranı 4MB dir. CD & DVD sürücü alınırken tampon bellek oranı ne kadar yüksek olursa , hata ile karşılaşılma durumu o kadar azalmaktadır. Son olarak olabildiğince fazla yazma moduna sahip CD & DVD sürücüleri tercih edilmelidir.

Sizde Cimri.Com ile en kaliteli markaların en kaliteli CD & DVD sürücüsü çeşitlerine sahip olabilirsiniz!

En uygun fiyatlı Panasonic, LG, Acard, Asus, Samsung, Pioneer, Buffalo ve Nec marka en uygun fiyatlı cd dvd driver seçeneklerini cimri.com sitesinde bulabilir, ürün fiyatlarını ve özelliklerini karşılaştırabilirsiniz.

CD DVD Sürücü Nedir?

CD ve DVD sürücüler yıllar içinde çok değişim göstermiştir. Eskiden sadece CD driver ya da DVD driver olarak kullanılan bu ürünler zamanla CD ve DVD’leri okumanın yanı sıra yazma özelliğine de kavuşmuştur. Bugün standart bir DVD yazıcı hem CD ve DVD’lerin ikisini de okuyabilecek, hem de yazabilecek kapasiteye sahiptir. Alacağınız verim için DVD yazıcı programı da en az ürünün kendisi kadar önemlidir.

DVD Yazıcı Çeşitleri Nelerdir Ve Nasıl Seçilmelidir?

DVD writerlar ilk çıktıklarında hız önemli konuların başında geliyordu. İlerleyen teknoloji ile, dvd yazıcı hızı artık bir sorun olmaktan çıkmıştır. Hız x1, x4 gibi birimlerle ifade edilmektedir ve ne kadar hızlıysa, sayı da artmaktadır. Sık kullanmanız gereken bir durum varsa mümkün olan en hızlı modelleri tercih etmelisiniz. Profesyoneller için aynı anda birden fazla cd ya da dvd yazabilen modeller de mevcuttur.

Seçim sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer özellik de bilgisayarınızın tipidir. Notebook bilgisayarların hafif olması çok aranan bir özelliktir. Hafiflik ve inceliğin sağlanabilmesi için çeşitli kısımlar harici olarak ayrıca kullanılmakta ve satılmaktadır. Yeni notebooklarda usb girişi mutlaka bulunmaktadır fakat bir kısmında cd dvd rom bulunmamaktadır. İsteyenler harici dvd yazıcıları ayrıca satın alarak kullanabilmektedir.

Desktop bilgisayarlarda ise durum farklıdır. İhtiyaçlara göre modifiye edilebilirler. Değişen ihtiyaçlar nedeniyle dvd sürücü yerine hard disk takma aparatı yardımı ile dvd driver çıkarılabilmekte ve yerine fazladan harddisk yerleştirilebilmektedir. Dvd sürücü açılmıyor ya da dvd sürücü okumuyor gibi problemlerle karşılaştığınızda da buna müdahale etme şansınız desktoplar için bulunurken, notebooklar için pek söz konusu değildir.

CD DVD Sürücü Fiyatları Ne Kadardır?

Farklı seviyede ihtiyaçlarınıza cevap verecek en ucuz cd & dvd driverları, cimri.com sitesinde, bilgisayar ve yazılımlar kategorisi altında yer alan, bileşenler sekmesini tıklayarak, cd ve dvd sürücüler başlığını seçerek; ürünleri listeleyebilir, fiyat ve özelliklerini kolaylıkla karşılaştırabilirsiniz.

https://www.cimri.com/cd-dvd-suruculer