• Mutfak gereçleri kategorisinde bulunan ve her evin olmazsa olmaz gereçlerinden biri de çaydanlık setleridir. Çay suyunu kaynatmak için kullanılan çaydanlık setleri; bakır, çelik veya porselen gibi birçok malzemeden oluşabilmektedir. Cimri’de Özkent, Korkmaz, Schafer, Kütahya Porselen, Emsan gibi onlarca markanın içerisinden, mutfağınıza ve ihtiyaçlarınıza en uygun çaydanlık setlerine ulaşabilir ve en ucuz fiyat seçenekleri ile dilediğiniz çaydanlık setlerine kolayca sahip olabilirsiniz.

  • Çaydanlık seti seçimlerinde nelere dikkat edilmelidir?

    Bütün mutfak gereçlerinde olduğu gibi çaydanlık seti alırken de dikkat edilmesi gerekilen bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Çaydanlık setinizin dışının mat değil parlak olması bu önemli noktalardan biridir. Mat desenlere sahip olan çaydanlık setleri, çizilmeleri daha çok göstermekte ve hızlı deforme olabilmektedir. Çaydanlık seti seçimlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise; çaydanlık setinizi çelik olarak belirlediğiniz taktirde çeliğin kalitesinin 18/10 paslanmaz çelik olmasıdır. Çaydanlık setinizin nerede üretildiğini ve çelik kalitesi hakkında bilgi almanız; sağlığınız açısından büyük öneme sahiptir. Çaydanlık setinizin kalitesi aynı zamanda çay suyunun tadını da etkileyecek bir unsurdur. Çaydanlık seti seçimlerinde metal ya da siyah saplı çaydanlık setlerini tercih etmeniz de saplarının sağlamlığı açısından öneli olacaktır.

  • Çaydanlık setlerindeki kireç nasıl temizlenir?

    Çay demlerken kullandığınız suyun kireç oranına bağlı olarak çaydanlık setlerinin diplerinde de belirli aralıklar ile kireç oluşabilmektedir. Çaydanlık setindeki kireç temizlenmediği taktirde birikme yapar ve çayın tadını aynı zamanda da berraklığını bozabilir. Bu nedenle çaydanlık setinin temizliği düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Çaydanlık setinizin dibinde biriken kireci geçecek ölçüde; bir su bardağı su ve iki yemek kaşığı sirkeyi çaydanlığınıza dökerek kaynatmalısınız. Kaynamış suyu döktükten sonra çaydanlık setinizi temizleyebilirsiniz. Çaydanlık setinde oluşacak kireçleri temizlemede ikinci bir yöntem ise çaydanlığa bir su bardağı su ve iki çorba kaşığı limon tozu eklemektir. Yine çaydanlık setinizde bu karışımı kaynatarak içerisindeki kirecin temizlendiğini görebilirsiniz. İki yöntemin sonunda da çaydanlık setinizi yıkamayı unutmamanız gerekmektedir.

    Siz de mutfağınıza ve ihtiyaçlarınıza en uygun çaydanlık setlerine Cimri.com’dan en ucuz fiyat seçenekleri ile sahip olabilirsiniz.